Goreccy herbu Dolega z Krzywinia


Idź do treści

- Kalasanty



Teki Dworzaczka - Biblioteka Kórnicka PAN




58201 (Trzcinica)
1784r. 17/2. (z Dzierzążnika) G. Ignacy Praski (!) x Jv. Józefa de Czernikówna -- PMD. Józef Kalasanty Masłowski dziedzic Dębiny i Osjakowa, PMD. Walerjan Krusinowski wiceregens kancel. kalis. i P. Krzysztof Cz. z dwor. T.


Ad. przed nazwiskami pojawiają się skróty dotyczące statusu społecznego, takie jak:

N. nobilis (szlachetny)
G. generosus (urodzony)
M. magnificus (wielmożny)
D. dominus (pan)




Osjaków

Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 1299 r. Przed 1446 r. wieś otrzymała prawa miejskie, nie rozwinęła się jednak nigdy w znaczący ośrodek miejski i utraciła je w 1793 r. na skutek pożaru, który strawił większość zabudowań w mieście. Od dawna pozyskiwano tu żelazo z rudy darniowej. W 1563 r. powstała pierwsza kuźnica. Jeszcze w okresie międzywojennym w okolicach Osjakowa (Józefina, Jasień, Czernice) wydobywano rudę i transportowano ją do huty "Kościuszko" i "Pokój" na Śląsku oraz do Częstochowy.
W 1791 r. Osjaków należał do Józefa Kalasantego Masłowskiego. W XIX w. należał do Psarskich herbu Jastrzębiec. Za udział w powstaniu styczniowym Józef Psarski i Władysław Ostrzycki z Osjakowa zostali zesłani na Sybir. Przed II wojną światową 60% mieszkańców stanowili Żydzi. Wieś żyła z rolnictwa i handlu. Układ przestrzenny wsi zachował typowe cechy miejskie. Centrum stanowi rynek.




Józef Kalasanty Masłowski wg. Sławomira Leitgebera

Józef Kalasanty - starszy syn Karola, był w 1773r. właścicielem Osjakowa, Nowej Wsi i Dębiny. Był po 1786r. łowczym ostrzeszowskim. Zmarł w 1796r. W 1777r. był już żonaty z Agnieszką Trzcińską herbu Oksza, córką Piotra - miecznika gostyńskiego, właściciela Trzcinicy (dokument nr.58201 z Trzcinicy – patrz wyżej) w 1746r. i Urszuli Brzostkiewicz, wnuczką po mieczu Marcina – Szymona i Aleksandry Myszkowskiej herbu Jastrzębiec, a po kądzieli Wojciecha superintendenta skarbowego J.K.M-ci i Anny Godaczewskiej.
Agnieszka z Trzcińskich Masłowska przeżyła męża.
(I.C.V. t.127 f.377, t.132 f.171, t.133 f.193, t.134 f.193, 260)



Dzieci Józefa i Trzcińskiej:

Felicjan - urodzony w 1778r.Józefa zamężna za Wojciechem z Niedzielska Madalińskim herbu Larissa, któremu wniosła Osjaków. Był on synem Jana i N.N., wnukiem Franciszka łowczego nurskiego, właściciela części Bobrownik, etc. zmarłego w 1751r. i jego drugiej żony Julianny Zaydlic
Urszula - urodzona w 1779r., była zamężna za N. Starczewskim herbu Nałęcz
Jadwiga Teresa - urodzona w 1784r., była żoną Antoniego z Osin Wężyka herbu Wąż, dziedzica dóbr Tokarzew w powiecie ostrzeszowskim.
Stanisław – żonaty z Ludwiką Regulską herbu Rawicz, miał z nią córkę
Juliannę zamężną za N. Szkaradkiewicza



Testament Józefa Kalasantego Masłowskiego


Archiwum Państwowe w Łodzi Oddział w Sieradzu
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 5
98-200 Sieradz
tel: (43) 827-16-42
fax: 822-59-90
email: oddzial.sieradz@lodz.ap.gov.pl


sygnatura:
41/75/0/126
tytuł i daty:
Acta retenta die Afnahme und Deposition des Joseph Calasantius von Masłowskischen Testaments zu Dębin; 1796-1796
hasła indeksu:
Dębin; Masłowski Józef Kalasanty; testamenty - przyjęcie w depozyt
opis:
poszyt; stan dobry; rękopis; ; niemiecki; k. 7; ; ; 23;



Kalasanty wzmiankowany często w wymijankach kościelnych (patrz dokument napisany przez Ludwika Masłowskiego na zdjęciu poniżej), poczynił na rzecz Stanisława Masłowskiego żonatego z Katarzyną Bodzewicz zapis w wys. 3 000 polskich złotych. (Archiwum Akt Dawnych P-ń) Stanisław jest wzmiankowany w Krzywiniu po raz pierwszy w 1749 r. podczas chrztu, na którym występuje jako ojciec chrzestny. 4 lutego 1750 r. bierze ślub z wcześniej wspomnianą Katarzyną - córką Mateusza Bodzewicza. Początkowo pracuje jako organista w kościele p.w. św. Mikołaja. W późniejszym czasie zostaje burmistrzem Krzywinia. Stanisław i Katarzyna posiadali niewielki majątek pod Krzywiniem. Od nich wychodzi linia krzywińska rodziny Masłowskich h. Samson




fot. Osjaków, Dębina oraz Nowa Wieś - majątki Kalasantego Masłowskiego



Poniżej scan testamentu Kalasantego Masłowskiego



Goreccy i Maslowscy strona genealogiczna 2008 | mattmaz715@gmail.com

Powrót do treści | Wróć do menu głównego