Goreccy herbu Dolega z Krzywinia


Idź do treści

- Baltow



Pałac w Bałtowie



Klasycyzująca budowla jest najbardziej okazałym obiektem w architekturze Bałtowa. Wybudowana w końcu XIX wieku na wzór włoskich pałaców, obecnie niszczejąca, wciąż budzi zachwyt i ... czeka na zagospodarowanie.
Wystawiony w końcu XIX wieku pałac książąt Druckich - Lubeckich jest budowlą nawiązującą do stylu klasycystycznego. Inspiracji książę Aleksander szukał we Włoszech, dokąd zabrał budowniczego. Od strony podjazdu pałac zdobi portykowi ganek z lwami oraz klasycyzujące zdobnictwo otworów okiennych. Zbudowany na planie prostokąta obiekt pierwotnie był wyższy. Po pożarze w roku 1913 zlikwidowano jedno piętro. Całość przykryta jest wysokim dachem, poddaszem i ryzalitami. W pięknych salach i komnatach pałacu (było ich 36) mieścić się miały cenne sprzęty, makaty, gobeliny, starożytne zbroje i portrety.
Z pałacu - pisał ks. Jan Wiśniewski - przepiękny roztacza się widok na ścielące się u stóp góry, lasy, łąki i rzekę Kamienną, na cienistą lipową aleję, w końcu której stoi starożytna brama: wysoka, wjazdowa postawiona przez Małachowskich.
W roku 1951 podjęto decyzję, by do pałacu wprowadzić Techniku Rolnicze. Szkoła, która nie miała środków na renowację niszczejącego obiektu, ostatecznie przeprowadziła się do wybudowanego w roku 1974 internatu, gdzie mieści się do dziś a zabytkowy obiekt niszczeje. Lepiej zachowały się użytkowane zabudowania gospodarcze: dwa domy dla robotnikow z roku 1900, stróżówka z 1914, budynek inwentarski z lat 1925-26 oraz stacja transformatorowa i budynek nie użytkowanej obecnie studni głębinowej z turbiną z roku 1925.
Wokół pałacu urządzono park geometryczno-krajobrazowy, założeniem sięgający XVII wieku, przekomponowany w poł. XIX w. i ostatecznie w 1900 r. Ówczesny zamysł z ciekawym układem alejek spacerowych, tarasowo schodzących ku Dolinie Kamiennej, czytelny jest do dziś. Podobnie jak kształt przydworskiej sadzawki.
Do parku wprowadza brama murowana z końca XIX w. Wcześniejsza stała wyżej, ale skasowano ją bo zasłaniała widok na nowo wybudowany pałac.

Przed wejściem znajdował się skromny lecz dowcipny napis:

Boże! Ci wszyscy którzy tu bywają,
Czego nam życzą niechaj sami mają.



fot. Pałac w Bałtowie w 2000 r.


Pałac w Bałtowie rok 2000 - galeria





Park Dinozaurów w Bałtowie oraz spływ rzeką Kamienną


- Historia Parku


W rejonie Gór Świętokrzyskich już od lat siedemdziesiątych XX wieku znajdowano w skałach jurajskich ślady największych gadów w dziejach Ziemi - dinozaurów. W związku z przypuszczeniem, iż w Bałtowie i jego okolicach mogą znajdować się ich tropy, Gerard Gierliński - pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, rozpoczął badania na tym terenie. Wkrótce, w prasie ogólnopolskiej i naukowej (więcej informacji) pojawiły się informacje o odkryciach tropów górnojurajskich dinozaurów - allozaura, stegozaura, kamptozaura i kompsognata. Odkrycie to wywołało zainteresowanie nie tylko mediów, ale i lokalnej społeczności.

Dla działających na terenie Gminy Bałtów Stowarzyszenia "Delta" i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów "Bałt", dinozaury stały się wyjątkową szansą. Zastanawiano się, jak można zilustrować bałtowskie znaleziska, by zainteresować turystów. W pierwszej wersji modele gigantycznych gadów miały być ustawione w miejscach, gdzie naukowcy odkryli ich autentyczne tropy. Jeszcze wtedy nikt nie przypuszczał, że ruszy budowa pierwszego w Polsce parku, którego główną atrakcją będą rekonstrukcje dinozaurów Dzięki pomysłowości, pracy i energii wielu ludzi ruszyła budowa Bałtowskiego Parku Jurajskiego. Otwarcie nastąpiło 7 sierpnia 2004 i od tego momentu stał się on wizytówką Regionu Świętokrzyskiego przyciągającym rzesze turystów z całej Polski. naturalnej wielkości, zarówno tych świętokrzyskich, jak i ich kuzynów z całego świata.
Właścicielem JuraParku Bałtów jest Stowarzyszenie "Delta".

Więcej informacji pod adresem:

http://www.juraparkbaltow.pl/index.php



fot. Jurapark w Bałtowie - widok z lotu ptaka



Goreccy i Maslowscy strona genealogiczna 2008 | mattmaz715@gmail.com

Powrót do treści | Wróć do menu głównego