Mas³owice
Dwór obronny rodu Mas³owskich oraz rezydencja Krêckich
wieœ w gminie Wieluñ
Mas³owice s¹ star¹ wsi¹ o œredniowiecznym rodowodzie osadniczym za³o¿on¹ przypuszczalnie w drugiej po³owie XIII wieku, w ramach postêpuj¹cego stopniowo rozwoju rudzkiego (póŸniej wieluñskiego) oœrodka osadniczego. Najstarsza zachowana wzmianka na temat wsi pochodzi z 1294 r. kiedy to Przemys³ II ukara³ Bartka za z³upienie dóbr koœcielnych konfiskat¹ czêœci Mas³owic, któr¹ przekaza³ arcybiskupowi. Wieœ wymieniana póŸniej jako Maslovich, Maslovicze. Przez ca³y czas Mas³owice by³y wsi¹ prywatn¹. Od XIV w. stanowi³y gniazdo rodowe Mas³owskich herbu Samson. Jako w³aœciciele wymieniani s¹: Stephano de Maslovich 1337 r., Maciej ze Starzenic i Jakub z Mas³owic 1395 r. (procesuj¹cy siê o 1/6 wsi), Janusz 1409 r., Jakub herbu Samson 1415 r. dalej Jan, Spytek i Jan „Golos”, Jakub 1463 r. W 1496 r. wymieniany jest kmieæ Jaros³aw. W latach 1509 i 1511 wspomniany jest jako w³aœciciel sêdzia wieluñski Jakub Mas³owski. Niejaki Piotr Mas³owski jest równie¿ posiadaczem dzia³u w Rudzie. Bartosz Paprocki podaje, ¿e jeden z Mas³owskich by³ za jego czasów podstaroœcim wieluñskim, a inny poborc¹. Mas³owice w rêkach rodu Mas³owskich znajdowa³y siê równie¿ w r. 1552 pozostaj¹c w nich do roku 1814. Od 1814 do 1939 roku maj¹tek by³ w posiadaniu rodziny Krêckich.
W Mas³owicach znajduje siê s³abo ju¿ widoczny kopiec, pozosta³oœæ po dworze obronnym, rezydencji rodu Mas³owskich. Wed³ug Leszka Kajzera obiekt powsta³ w wieku XVI i funkcjonowa³ do po³owy wieku XVII. Innego zdania jest T. Nowak, który uwa¿a, ¿e za³o¿enie obronne powsta³o ju¿ w wieku XIV a funkcjonowa³o na pewno od wieku XV. W czasach póŸniejszych dwór zbudowany wœród mokrade³ porzucono i przeniesiono siê do wy¿ej po³o¿onego obiektu, po³o¿onego na pó³noc od starego dworu. W marcu 2003 r. Zbigniew Bereszyñski odnalaz³ na powierzchni grodziska u³amek ceg³y palcówki i pojedynczy u³amek cienkoœciennego naczynia glinianego barwy jasnoszarej. Kopiec zosta³ ju¿ mocno rozorany i jest s³abo widoczny. Nasyp o œrednicy oko³o 20 metrów wypiêtrzony jest nad powierzchniê otaczaj¹cych go mokrade³ tylko na wysokoœæ 0,5-1 metra. Po stronie pó³nocno-wschodniej widaæ chyba zarysy grobli, ³¹cz¹cej jak siê uwa¿a niegdyœ nasyp z s¹siednim obszarem terasu nadrzecznego. Ca³y teren wokó³ kopca nie jest zbyt przystêpny. Usytuowany jest wœród podmok³ych ³¹k w dolinie rzeki Pysznej i jej prawobrze¿nego dop³ywu. Obszar wokó³ kopca pociêty jest ciekami wodnymi, które w czêœci s¹ sztucznymi rowami odwadniaj¹cymi. Mas³owice zosta³y znacznie zniszczone podczas II wojny œwiatowej. Urodzi³ siê tu znany chemik J. Be³za (1805-1885). Mas³owice znajduj¹ siê przy trasie Wieluñ -Widawa, oko³o 6-7 km od centrum tego pierwszego. Kopiec po dworze obronnym po³o¿ony oko³o 100 metrów od tej drogi, w odleg³oœci oko³o 500 metrów na po³udniowy zachód od rozwidlenia dróg w Mas³owicach i oko³o 80 metrów na po³udnie od po³udniowego skraju dawnego parku dworskiego. W Mas³owicach odkryto cmentarzysko szkieletowe z XI-XII w. przebadane w 1972 r. przez archeologów Muzeum Ziemi Wieluñskiej. Odkryto 85 grobów szkieletowych u³o¿onych w 5 rzêdach. Znaleziono ozdoby ze szk³a, fluorytu, bursztyny, no¿e, krzesiwo, tak¿e monetê Ottona i Adelajdy i drug¹ - z czasów Boles³awa Kêdzierzawego.
Zachowa³ siê dwór eklektyczny z 1820 r. z dobudowan¹ w ok. po³owy XIX w. czêœci¹ pa³acow¹ i trzeci¹ czêœci¹ dobudowan¹ w koñcu lat 80 oraz oficyna dworska z lat -30. Jest tak¿e murowana kaplica klasycystyczna z pocz. XIX w. W podworskim parku pomnikowe okazy drzew, wœród nich cis. Przed II wojn¹ œw. maj¹tek ten nale¿a³ do Krêckich, znanych w okolicy z hodowli koni. Po wojnie maj¹tek przechodzi³ "z r¹k do r¹k". Pocz¹tkowo by³ we w³adaniu Pañstwowych Nieruchomoœci Ziemskich, póŸniej by³o tu gospodarstwo PGR w Rudzie, a w 1967 r. sta³ siê w³asnoœci¹ Stacji Oceny Odmian. W czêœci pa³acowej od 1945 r. do 1968 r. mieœci³a siê szko³a podstawowa. By³o tu te¿ przedszkole, biura i mieszkania prywatne.
fot. Zbigniew Bereszyñski - Pozosta³oœci dworu obronnego Mas³owskich
fot. Zbigniew Bereszyñski - Brama wjazdowa do dworu w Mas³owicach
fot. Zbigniew Bereszyñski - Dwór eklektyczny Rodziny Krêckich z 1820 r.