Mas³owscy h. Samson


IdŸ do treœci

Kosinski



Adam Amilkar Kosiñski

Mas³owscy herbu Samson




tekst przepisany z orygina³u

Herb: Na tarczy w polu b³êkitnym - Samson rozdzieraj¹cy lwa, obydwaj w kolorze z³otym i zwróceni w lewo. Na he³mie w koronie trzy pióra strusie. Odk³adaj¹c do nastêpnego tomu Przewodnika Heraldycznego dok³adn¹ monografjê tej starej i zas³u¿onej krajowi rodziny w niniejszym podajemy kilka szczegó³ów objaœniaj¹cych jej przesz³oœæ. Rodzina Mas³owskich nale¿y do najdawniejszych w ziemi Wieluñskiej, w której zamieszkiwa³a ju¿ w wieku XIV, a w pocz¹tkach XV wziê³a nazwisko od dziedziczonej majêtnoœci Mas³owice w pobli¿u miasta Wielunia. W tym te¿ wieku posiada³a inne jeszcze rozleg³e maj¹tki jak: Rudê (dawn¹ stolicê ziemi wieluñskiej), Gaszyn, Racieszyn, Kowale itd. Jej rezydencjaln¹ wsi¹ by³y jednak zawsze Mas³owice, a w niej dworzec silnie obwarowany i otoczony szerokim kana³em. To ufortyfikowanie rezydencji s³u¿y³o jej w³aœcicielom nie tylko do zamkniêcia siê i obrony w czasie napaœci ³upie¿nych Szl¹zaków, na które jak to wiemy z dziejów to pogranicze koronne czêsto nara¿one by³o lecz i do zbrojnych wycieczek tak na Szl¹zk jak i na przyleg³e miasteczka w celu pozyskania zdobyczy. W aktach te¿ grodzkich Wieluñskich czêste s¹ skargi na panów na Mas³owicach o te ³upie¿cze wycieczki, które nie zawsze uchodzi³y im bezkarnie, bo chocia¿ wed³ug wyobra¿eñ owego czasu nie czyni³y zaka³u czyni¹cym je to owszem, uwa¿ane by³y za pewien rodzaj rycerskiego animuszu. Niekiedy przecie¿ œcigane by³y surowo prawem tak np. za Króla KaŸmierza IV przyp³aci³ je gard³em jeden z Mas³owskich, a za Zygmunta I Mas³owska - wdowa po Miko³aju dziedzicu na Mas³owicach. Ojciec tego Miko³aja - Jan Mas³owski cytowany w aktach Krakowskich w 1443 roku, zaœlubi³ na Rusi Czerwonej El¿bietê Jaz³owieck¹, bogat¹ dziedziczkê nale¿¹c¹ do magnackiego lecz ju¿ zgas³ego domu herbu Abdank. W XVI wieku wiêksza czêœæ Mas³owskich porzuciwszy wyznanie katolickie przesz³a na kalwiñskie i ariañskie i w³asnym kosztem przez lat kilkadziesi¹t utrzymywa³a zbór tego ostatniego wyznania w Rudzie i Mas³owicach. W tym te¿ stuleciu ¿yli oprócz innych: Gabrjel - Wojski i Podstarosta Wieluñski, Pose³ na Sejm Unji, któr¹ w roku 1569 podpisa³; urodzony z Doroty Sielnickiej jego syn Andrzej. Antoni - Chor¹¿y Wieluñski by³ kilkakrotnie Pos³em na Sejmy. Bliski krewny poprzednich - Franciszek - Pisarz Ziemski Wieluñski i Poborca Sieradzki, m¹¿ wielkch zdolnoœci i Poeta,udawszy siê do Padwy dla kszta³cenia siê w Akademji tanecznej umar³ w sile wieku w roku 1586. W pocz¹tkach XVII stólecia do licznych swoich posiad³oœci w ziemi Wieluñskiej do³¹czyli Mas³owscy odziedziczon¹ po Koniecpolskich rozleg³¹ majêtnoœæ Rudnick¹ z Ciecio³owem, ¯ytniowem i Jaworznikiem oraz nabyli dobra W¹gczewskie w Województwie £êczyckiem, a wnuk powy¿ej wspomnianego Gabrjela (Pos³a na Sejm Unji) - Stanis³aw nabywszy kupnem w roku 1612 we Litwie od Pietkiewiczów majêtnoœæ Klimontyszki i Narawy - w nich siê osiedli³. Rodzina wtedy rozdzieli³a siê na trzy ga³êzie: Wieluñsk¹, £êczyck¹ i Litewsk¹.

1. Ga³¹Ÿ Wieluñska dziedzicz¹ca na Mas³owicach, Rudnikach, Strzy¿ewie itp., nale¿¹ca stale do najzamo¿niejszych rodzin swojego powiatu, zgas³a w linji mêskiej oko³o roku 1850 na Hipolicie - dziedzicu dóbr Rudniki i Mielêcin, synie Hipolita Czeœnika Wieluñskiego i Faustyny z Mêciñskich. Hipolit (syn) z ¿ony Kie³czewskiej zostawi³ dwie córki: nieznan¹ zmar³¹ pannê, w³aœcicielkê dóbr Mielêcina w Wielkim Ksiêstwie Poznañskiem i Melanjê zaœlubion¹ Henrykowi Mi¹czyñskiemu synowi Wojewody Ignacego.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sprostowanie:

Adam Amilkar Kosiñski mylnie podaje jakoby Hipolit z ¿on¹ Faustyn¹ M¹czyñsk¹ h. Œwinka mieli syna Hipolita, na którym koñczy³a siê linia wieluñska Mas³owskich. Mieli oni piêæ córek oraz dwóch synów. Oto ich dzieci:

a. Marianna - Aniela - Ludwika ochrzczona w Rudnikach dnia 12 lutego 1777r.
(Akta par. Rudniki)
b. Marianna - Kunegunda - Franciszka ochrzczona w Rudnikach dnia 24 marca 1778r. (Akta par. Rudniki)
c. Agnieszka ochrzczona w Rudnikach dnia 13 kwietnia 1775r., wysz³a za Izydora Mniewskiego herbu Ogoñczyk
d. Karolina ochrzczona w Rudnikach dnia 5 listopada 1780r., poœlubi³a w Rudnikach dnia 28 marca 1799r. Franciszka Ksawerego Poniñskiego herbu £odzia, syna Stanis³awa dziedzica dóbr Jaworzno w powiecie wieluñskim, wojewodzica poznañskiego i Konstancji Radoliñskiej herbu £êczyc, zamê¿nej 1-voto za Janem Walewskim starost¹ wartskim, wnuka po mieczu Antoniego i Zofii Woronicz, a po k¹dzieli Andrzeja i Marianny Walewskiej herbu Kolumna. (Akta par. Rudniki, I.C.V. t.123 f.177)
d. Bonawentura - Karol - Wincenty - Antoni ochrzczony zosta³ w Rudnikach dnia 9 listopada 1780 r. (Akta par. Rudniki)
e. Julian - Lambert - Rudolf ochrzczony zosta³ w Rudnikach 16 kwietnia 1783r.
f. Marianna - Józefa ochrzczona zosta³a w Rudnikach dnia 12 stycznia 1789r.

Julian Lambert Rudolf ¿onaty z Weronik¹ Kie³czewsk¹ herbu Pomian mia³ troje dzieci: Melaniê, Teklê i Hipolita - studenta zmar³ego we Wroc³awiu w niewyjaœnionych okolicznoœciach w 1827 r. (to o tym Hipolicie pisze mylnie Kosiñski). Wprawdzie Hipolit by³ ostatnim mêskim potomkiem Hipolita Piotra Mas³owskiego i Faustyny M¹czyñskiej ale na nim nie koñczyli siê Mas³owscy z wieluñskiego. Istnieli przecie¿ jeszcze mêscy potomkowie Stanis³awa Mas³owskiego i Joanny Sulimirskiej (Jan i Andrzej) oraz Jana Mas³owskiego i Marianny Agnieszki Fundament Karœnickiej (Wincenty i Andrzej), o których autor móg³ nie wiedzieæ.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. Ga³¹Ÿ £êczycka. Jej protoplast¹ by³ Adam dziedzic dóbr Rudy w ziemi Wieluñskiej 1670 - 1712 r. Z jego potomków Feliks, w³aœciciel dóbr Leszcze w powiecie £êczyckim, Walerjan - dziedzic dóbr Podwód w powiecie Piotrkowskim i Konstanty - w³aœciciel Woli Kruszyñskiej, udowodnili szlachectwo w Heroldji Królestwa Polskiego w latach 1848 - 1858.

3. Ga³¹Ÿ Litewska. Po Stanis³awie nabywcy w roku 1612 dóbr Klimontyszek i Naraw zosta³o liczne potomstwo, od którego pochodz¹ Mas³owscy zamieszkuj¹cy w guberniach Wileñskiej, Grodzieñskiej i w Królestwie Polskim, a wylegitymowani ze szlachectwa z herbem Samson w Cesarstwie Rosyjskim w latach od 1837 do 1867 r. Do tej ga³êzi nale¿eli miêdzy innymi: Bonifacy - Sêdzia Grodzki Bras³awski 1777 r., którego wnukowie, Karol - obroñca Prokuratorji i Andrzej - Mecenas, udowodnili szlachectwo w Królestwie Polskim w 1839 r. Bracia stryjeczni Bonifacego - Karol - Skarbnik Bras³awski 1772 - 1794 roku, Deputat na Trybuna³ Litewski 1772 roku i Antoni - Rotmistrz Bras³awski, który wzi¹wszy czynny udzia³ w Konfederacji Barskiej 1769 - 1772 r., po jej nieszczêœliwym zakoñczeniu zrujnowany maj¹tkowo w Litwie, przesiedli³ siê do Korony, a umieraj¹c w roku 1800 zostawi³ syna Andrzeja po którym syn Antoni Onufry - Oficer wojsk Polskich w r. 1831, z ¿ony Magdaleny Têpiñskiej zostawi³ dwóch synów:

a. Fortunata ur. 1838 r., cz³onka Cesarskiego Rosyjskiego Towarzystwa Dobroczynnoœci i zastêpcê Vice-Prezesa niej córki:
- Weronika ur. 1861 r.
- Jadwiga Rozalja ur. 1865 r.
- Bronis³awa ur. 1870 r.
- Joanna Józefa ur. 1875 r.
- Ma³gorzata Anna ur. 1876 r.
- syn Andrzej Sulejman ur. 1877 r.

b. Andrzeja ur. 1845 r., o¿enionego z Franciszka Zalesk¹ herbu Lubicz, z której synowie:
Józef, Marjan, Ka¿mierz i Anastazy oraz córka Teodozja.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Uwaga: Pe³na monografia Mas³owskich h. Samson w tomie V Przewodnika Heraldycznego



Powrót do treœci | Wróæ do menu g³ównego