Mas³owscy h. Samson


IdŸ do treœci

Leitgeber





S³awomir Leitgeber



Urodzony 19. VII. 1921 w Poznaniu z W³adys³awa Leitgebera (1882-1965) oraz Janiny Tomaszewskiej h. Boñcza (1897-1994) zmar³y 13.II.2010 r. w Puszczykówku. By³ potomkiem znanej poznañskiej rodziny, która ponad trzy wieki temu przyby³a do Polski z Niemiec z Górnej Frankonii i szybko wrastaj¹c w polskie otoczenie, zaczê³a w ¿yciu Poznania i Wielkopolski odgrywaæ wa¿n¹ rolê. Polska historia rodziny Leitgeberów rozpoczê³a siê oko³o roku 1740, gdy jej protoplasta, Andrzej Leitgeber, skromny tkacz, pojawi³ siê w niewielkim wielkopolskim miasteczku Sarnowa w powiecie wschowskim. Jaki niesamowity ³adunek genetyczny tkwiæ musia³ w nim i jego potomstwie, skoro ju¿ w pocz¹tkach XIX wieku bogac¹ca siê rodzina zaczê³a przenikaæ do elity Poznania, by w XX wieku wejœæ w szeregi ziemiañstwa, zarówno poprzez ma³¿eñstwa, jak i nabytki dóbr ziemskich. Historia Leitgeberów jest te¿ piêknym przyk³adem szybkiej polonizacji, niew¹tpliwie u³atwionej przez jej katolicyzm. Polonizacji g³êbokiej i ofiarnej, czego dowodem jest udzia³ cz³onków rodziny w powstaniach czy, co bardziej typowe dla Leitgeberów i ich miasta - Poznania, w przyk³adnej pracy organicznej - dobroczynnej i publicznej oraz na niwie naukowej. Rodzina Leitgeberów wyda³a a¿ siedmiu cz³onków Poznañskiego Towarzystwa Przyjació³ Nauk. S³awomir Leitgeber to niezrównany piewca i apologeta dawnego Poznania, znakomity gawêdziarz, uwa¿ny obserwator i jeden z ostatnich œwiadków minionej epoki. To tak¿e kronikarz ¿ycia towarzyskiego, miejskiego i wiejskiego od lat znany z setek artyku³ów na ten temat czytelnikom najwiêkszych gazet w Wielkopolsce. Warsztat naukowy S³awomira Leitgebera by³ bardzo dobry. Choæ z wykszta³cenia prawnik, da³ siê poznaæ jako wytrawny genealog g³ównie dziêki wczeœniejszym monografiom rodzin oraz wielu artyku³om publikowanym w specjalistycznych czasopismach (Gens, Genealogia). Jego zainteresowania skupiaj¹ siê wokó³ historii i genealogii. Owocem owej pasji s¹ miêdzy innymi nastêpuj¹ce publikacje:







Mas³owscy herbu Samson - Puszczykówko 1963 r. (pozycja zdeponowana w Gabinecie Heraldyczno-Genealogicznym Zamku Królewskiego w Warszawie)

Senatorowie wielkopolscy XVI wieku - 1969 r.

Potuliccy - Londyn 1990 r.

Nowy almanach b³êkitny - 1993 r.

Poznañskie impresje - miasto, ludzie, obyczaje - Akademia 1994 r.

Morawscy herbu Na³êcz 600 lat dziejów rodziny - wydaw. Panopticos 1997 r.

Z Raczyñskimi w tle. Wspomnienia minionego œwiata - Jadwiga (Azia) z Morawskich Umiastowska - wstêp S³awomira Leitgebera.

O ¿yciu towarzyskim w Wielkopolsce w XIX i XX wieku - 2001 r.

Na Sieradzkich Szlakach 3-4 (63-64) – 2001 r. w tym wydaniu artyku³y:
- „Przyczynki do historii starych rodów sieradzkich”
- „Wierzbiêta z Palowic i Kêpna i jego ród”

Dzieje rodziny Leitgeberów od XVIII do XX wieku - wydaw. historyczne 2002 r.
Dyskretny urok salonów – 2007 r.


Genealogia. Studia i materia³y historyczne. tom II: Studia
- „Grocholscy herbu Sulima, Dzieje wielkopolskiej rodziny w XV–XVII wieku” (s. 27–46)

Kronika miasta Poznania - Poznañ 1999 r.
- „Rodzina ¯ó³towskich”

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



S³awomir Leitgeber

Mas³owscy herbu Samson

Pozycja zdeponowana w Gabinecie Heraldyczno-Genealogicznym
Zamku Królewskiego w Warszawie




WSTÊP




Na samym wstêpie pragnê serdecznie podziêkowaæ W.P. S³awomirowi Leitgeberowi, znakomitemu poznañskiemu historykowi i genealogowi, za udostêpnienie jego pracy i wyra¿enie zgody na jej wydrukowanie dla potrzeb rodzinnych w iloœci stu egzemplarzy. Monografiê tê pod tytu³em „Mas³owscy herbu Samson” napisa³ w Puszczykówku w 1963r., a nastêpnie zdeponowa³ w Gabinecie Heraldyczno-Genealogicznym Zamku Królewskiego w Warszawie. Powodem, dla którego napisa³ tê monografiê jest fakt, i¿ rodzina Leitgeberów by³a spokrewniona z rodzin¹ Mas³owskich. Ród Samsonów – Wattów pojawia siê w Polsce we wczesnym œredniowieczu i jest to ród najprawdopodobniej obcego pochodzenia. Powy¿sze stwierdzenie opieram na pracy ks. prof. Stanis³awa Kozierowskiego, profesora Uniwersytetu Poznañskiego, a tak¿e proboszcza parafii w Winnej Górze k. Mi³os³awia. Praca ta nosi tytu³ „Studja nad pierwotnem rozsiedleniem rycerstwa wielkopolskiego”, a rozdzia³ VIII dotyczy rodu Samsonów – Wattów. Autor sugeruje, i¿ ród ten pochodzi z okolic po³udniowych Maraw w Czechach. Tu nale¿y wyjaœniæ, i¿ w pierwszych dekadach XI wieku król Boles³aw Chrobry walczy³ o tron czeski jako wnuk króla czeskiego a syn ksiê¿niczki Dobrawy. W koñcowym efekcie walkê o tron czeski Boles³aw Chrobry przegrywa w starciu z Przemyœlidami popieranymi przez cesarza niemieckiego. Zemsta Przemyœlidów na czeskich rodach popieraj¹cych Boles³awa by³a straszna. Ród S³awnikowiczów herbu Wæela (pszczó³ka) zosta³ w du¿ej czêœci wymordowany. Pozosta³a czêœæ rodu, ocala³a z pogromu uciek³a z Czech do Polski. Najwybitniejszymi przedstawicielami tego rodu by³ œw. Wojciech i jego brat Radzim - Gaudenty - pierwszy arcybiskup gnieŸnieñski. Boles³aw Chrobry ród S³awnikowiczów otoczy³ opiek¹ i nada³ im ziemiê na Pa³ukach. Dzisiejsze okolice ¯nina i Wenecji, Biskupina. Rodów popieraj¹cych Boles³awa w Czechach by³o wiêcej. Jednym z nich byli prawdopodobnie Samsonowie Watty i dlatego zdecydowali siê na ucieczkê do Polski pod opiekê króla Boles³awa. Jako swoim wiernym sprzymierzeñcom Boles³aw nada³ dobra ziemskie na pó³nocy i zachodzie Wielkopolski. W XIII wieku najprawdopodobniej król Przemys³aw II przesiedla czêœæ rodu Samsonów z Wielkopolski na tereny ziemi Rudzko – Wieluñskiej z powodu jej zagro¿enia ze strony Œl¹ska i Czech. W ten sposób ksi¹dz profesor t³umaczy nag³e pojawienie siê rodu Samsonów na tym terenie. Pierwszym Samsonem z Mas³owic pod Wieluniem znanym ze Ÿróde³ pisanych jest Stefan. Stefan z Mas³owic herbu Samson œwiadkowa³ 11 listopada 1337r. przekazanie wsi Brzoza na rzecz arcybiskupa gnieŸnieñskiego przez nijakiego Lutolda Wierusza.



fot. Dokument potwierdzaj¹cy œwiadkowanie Stefana z Mas³owic




Przyjmuj¹c, i¿ nasz praprzodek w chwili œwiadkowania liczy³ sobie 30 – 40 lat, to rodzi³ siê oko³a 1300r. I t¹ datê mo¿na przyj¹æ jako wiarygodny pocz¹tek pisanych dziejów rodu Samsonów z Mas³owic. Powy¿sze „œwiadkowanie” jest potwierdzone tak¿e dat¹ w pracy dr Tomasza Stolarczyka p.t. „Szlachta wieluñska”. Wspomina o Stefanie ks. prof. S. Kozierowski. Powy¿szy fakt jest wymieniany w pracy doc. Rosina p.t. „Ziemia wieluñska”. Nale¿a³oby dodaæ, i¿ Mas³owice od 1300r. pozostawa³y w rêkach rodziny Samson Mas³owskich do 1814r. aby przejœæ jako wiano córki w obce rêce i pozosta³y w nich do 1945r. Mas³owice by³y gniazdem rodowym od XIII wieku do wieku XIX, czyli VII wieków pozostawa³y w rekach jednej rodziny Mas³owskich herbu Samson. S³awomir Leitgeber zaczyna sw¹ monografiê od Jana z 1370r i numeruje jego generacjê jako pierwsz¹. W myœl powy¿szych danych nale¿y sadziæ, i¿ jest to, co najmniej ju¿ II generacja, pierwsz¹ jest Stefan, którego Leitgeber nie uwzglêdni³, gdy¿ prawdopodobnie nie dotar³ do tych materia³ów Ÿród³owych. W.P. S³awomirowi nale¿y siê wielka wdziêcznoœæ ze strony ca³ej familii Mas³owskich, i¿ powzi¹³ i zrealizowa³ ten zamys³ napisania niniejszej monografii. W³o¿y³ w to wiele pracy, czasu i serca. Bóg zap³aæ Panie S³awomirze. Tylko najwiêksze rody maj¹ tego typu genealogie i nie zawsze tak daleko id¹ce. Pracê tê ja skromny lekarz anestezjolog oddaje do dyspozycji rodzinnej z myœl¹, i¿ w przysz³oœci ktoœ podejmie siê j¹ dalej kontynuowaæ. Pracê sw¹ i badania dedykujê memu m³odszemu braciszkowi Stanis³awowi Mas³owskiemu z Mi³os³awia, synowi Henryka Mas³owskiego niedawno zmar³ego w 2005r. w wieku 92 lat i Pelagii z Wieliñskich Mas³owskiej.




20.03.2006 Ob³aczkowo / Wrzeœnia
/Andrzej Ludwik Mas³owski/


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Mas³owscy h. Samson

(monografia rodziny)




Mas³owscy, stary z dawna osiad³y w ziemi wieluñskiej ród rycerski, posiada³ w tej ziemi liczne wsie, jak: Mas³owice, Ma³yszyn, Stawek, Borki, Olewin, Wojs³awice, Toporów, miasteczko Mierzyce, Przewóz, Okalew, Bluszczynê, Rudê z zamkiem zwanym Widohrad, Rudlicê, Brzozê i inne.

W aktach grodzkich wieluñskich z lat 1370 -1388 wystêpuj¹ Jan w³aœciciel Mas³owic w 1370r. i Bernard, bracia rodzeni zmar³ych bezpotomnie: Przeczka (Przec³awa) i Wiktora dowódcy wojsk ksiêstwa opolskiego („Capitaneue militiae Ducatus Opoliensis”).

Bernard /I pok./ mia³ z ma³¿eñstwa z N.N. synów:
Miko³aja,
Jana o przezwisku „Golos”, oraz
Wincentego.

Jan „Golos” /II pok./ z ma³¿eñstwa ze Stachn¹ (nieznanego nazwiska) mia³ syna Micha³a.

Micha³ /III pok./ mia³ z N.N. ¿on¹ syna Piotra.

Piotr /IV pok./ osiad³ przed 1468 rokiem na Œl¹sku i pozostawi³ z N.N. ¿ony tam ¿yj¹ce potomstwo.

Jan /I pok./ w³aœciciel Mas³owic z ziemi wieluñskiej wystêpuj¹cy w aktach z lat 1370 -1388, by³ ¿onaty z niewiadomego nazwiska Klichn¹ ( w tym okresie jakiœ Mas³owski by³ ¿onaty z El¿biet¹ Buczack¹, córk¹ Teodoryka kasztelana kamienieckiego, wdow¹ po Stanis³awie z Chodrostawu i po Jerzym Handzie Barodzieyskim).
Synowie Jana:
Jan – zmar³y bezpotomnie,
Spytko, o którym poni¿ej.

Spytko /II pok./ w³aœciciel Mas³owic w 1418/19r. by³ w 1419r. ¿onaty z Jadwig¹ o nieustalonej przynale¿noœci rodowej. Mia³ z ni¹ syna Jana.

Jan /III pok./ w³aœciciel Mas³owic w 1449r., by³ wówczas ¿onaty z Ann¹ Rembiesk¹ herbu Jastrzêbiec, z któr¹ mia³ 2 synów.
Synowie Jana i Rembieskiej:
Stefan zmar³y bezpotomnie, nie ¿y³ ju¿ w 1460r.,
Jakub, o którym poni¿ej.

Jakub /IV pok./ podsêdek ziemski w 1496r., by³ w 1502r. sêdzi¹ ziemskim wieluñskim. Zmar³ chyba krótko po tej dacie. By³ ¿onaty z Katarzyn¹ Podrzeck¹ herbu ? Wystêpuje wraz z ni¹ w aktach wieluñskich z lat 1483 – 1502r.
Dzieci Jakuba i Podrzeckiej:
Piotr,
Jan,
Hieronim w³aœciciel Olewina, zmar³y przed 1547r.. Po œmierci Hieronima, w 1547r. nast¹pi³a intromisja do Olewina jego brata Piotra sêdziego ziemskiego wieluñskiego, a wiêc niew¹tpliwie zmar³ bezpotomnie,
(Inskr. gr. wiel. t.4 f.171)
Antoni,
Walenty, ksi¹dz proboszcz w Rudzie w 1555r.
(Inskr. gr. wiel. t.16 f.239),
Jaros³aw wystêpuj¹cy w ksiêgach grodzkich wieluñskich z 1537r. O nim poni¿ej
(I.C.V. t.3 f.17).

Jaros³aw /V pok./ by³ w³aœcicielem (czêœci) Mas³owic, Starzenic, Stawku, Ma³yszyna i Okalewa w pow. wieluñskim w latach 1520 – 1550.
W 1550r. Jaros³aw Mas³owski i syn Jego Zygmunt dokonali rozgraniczenia dóbr ze swoimi s¹siadami Stanis³awem, Piotrem, Feliksem i Zygmuntem Starzeñskimi, braæmi rodzonymi, oraz ich bratankiem Andrzejem Starzeñskim, w³aœcicielami Starzenic. Jaros³aw Mas³owski nie ¿y³ ju¿ w 1555r. Z N.N. ¿ony mia³ kilkoro dzieci, o których poni¿ej.
(I.C.V. t.8 f.177, t.4 f.195, t.3 f.17).
Dzieci Hieronima:
Anna zamê¿na za Zygmuntem Starzeñskim herbu Lis, w³aœcicielem czêœci Starzenic, zosta³a jego ¿on¹ przed 1570 rokiem,
(I.C.V. t.22 f.136)
Zygmunt, o którym poni¿ej.

Zygmunt /VI pok./ wspó³w³aœciciel Mas³owic, Ma³yszyna i Stawku w 1547r., oraz Okalewa itd. w 1550r. W 1556r. wystêpuje w grodzie wieluñskim, gdzie ma sprawy maj¹tkowe z Dobrogostem Potworowskim. Jako w³aœciciel czêœci Mas³owic wystêpuje tak¿e w 1557r. Zmar³ przed 1580 rokiem.
W 1550r. by³ ¿onaty z Jadwig¹ Brodzieñsk¹, córk¹ Jana Brodzieñskiego z powiatu sieradzkiego i N.N.
W 1570r. by³ ju¿ powtórnie ¿onaty z Katarzyn¹ Potworowsk¹ herbu Dêbno, córk¹ Jana i Anny Siemikowskiej herbu Oksza, w³aœcicieli Bogus³awic. ¯ona jego by³a blisk¹ krewn¹ Dobrogosta Potworowskiego sêdziego grodzkiego kaliskiego, starosty boles³awskiego, w 1570r. Katarzyna z Potworowskich primo voto Mas³owska by³a ju¿ powtórnie zamê¿na za Janem Szadokierskim w 1581r.
(I.C.V. t.4 f.346, t.5 f.22, t.22 f.136, t.28 f.91, I.C.S. t.83 f.63, t.84 f.288, Uruski S. „Rodzina”).
Dzieci Zygmunta:
Stanis³aw zmar³y bezpotomnie przed 1584r.
(I.C.S. t.84, f.253),
Ma³gorzata zamê¿na w 1584r. za Stanis³awem BliŸniewskim herbu ?
(I.C.S. t.84 f.253),
Zofia zamê¿na za N. Brodnickim herbu Wieniawa, a powtórnie za Franciszkiem Zdzieszek Ostrowskim w 1582r.
(I.C.V. t.80 f.71),
Anna zamê¿na za Janem Cieszkowskim herbu ?,
Barbara ¿yj¹ca jeszcze w 1610r., zamê¿na za Janem Skrzyñskim herbu Zaremba, synem Urbana w³aœciciela My³ynia, Je¿owa i Dzier¿¹zna i N.N. Poœlubi³a go przed 1586r.
(I.C.S. t.115 f.100, 101),
Jadwiga w 1586r. ¿ona Adama Rembieskiego herbu Jastrzêbiec, w³aœciciela Rembieszowa, Branicy, Kalinowy, Gowor, Trojaków, Lisów, Gorzuch itd., syna Marcina i N.N. M¹¿ w 1586r. zabezpieczy³ jej do¿ywocie i oprawê na Rembieszowie, zapisuj¹c jej na tych dobrach sumê 2z³. otrzymanego posagu. Zmar³ przed 1599r. W 1602r. Jadwiga Mas³owska jest ju¿ powtórnie zamê¿na za Samuelem Jarochowskim. Zmar³a przed 1620r.
(I.C.S. t.84 f.281-284, t.105 f.576, t.127 f.246).

Jan /V pok./ syn Jakuba i Podrzeckiej, w³aœciciel Przewozu i Mierzyc w ziemi wieluñskiej, wystêpuje w aktach jako Mas³owski „seu” Mierzycki. Jego potomkowie wystêpowali niekiedy tylko pod tym drugim nazwiskiem. Zmar³ przed 1537r. By³ ¿onaty z Jadwig¹ Niechmierowsk¹ herbu ? wystêpuj¹c¹ w aktach 1537 -1540 jako wdowa.
(I.C.V. t.3 f.7, f.108).
Dzieci Jana i Niechmierowskiej:
Jadwiga
(I.C.V. t.4 f.101.),
Piotr w³aœciciel Mierzyc i miasteczka Toporów w 1556r. (wzgl. czêœci tych dóbr) posiada³ w 1537r. Mierzyce wspólnie z rodzeñstwem i mia³ wówczas z tytu³u razem z pozosta³ymi sukcesorami sprawê w grodzie wieluñskim z Urszul¹ Wêgiersk¹. Zmar³ bezpotomnie po 1556r. By³ ¿onaty z Ma³gorzat¹ Chwa³kowsk¹, córk¹ Jana i N.N., której zapisa³ w grodzie wieluñskim w 1560r. reformacjê. W 1546r. Piotr wyst¹pi³ w Wieluniu w akcie zawartym z bratem swym Wojciechem i stryjem Piotrem sêdzi¹ ziemskim wieluñskim
(I.C.V. t.3 f.21, t.4 f.319, t.21 f.225),
Stanis³aw po 1540r. w aktach grodzkich wieluñskich ju¿ nie wystêpuje,
Jakub o nim ni¿ej,
Wojciech w³aœciciel czêœci Mierzyc, Podwód i Toporowa w latach 1540 – 1550, sprzeda³ w 1551r. czêœæ Mierzyc Gabrielowi z Kotulina Grodzickiemu ¿onatemu z Ann¹ Mas³owsk¹, córk¹ Piotra sêdziego ziemskiego wieluñskiego. W 1545r., lub nieco wczeœniej o¿eni³ siê z Dorot¹ Wrz¹cy Wr¹ck¹ vel Wrz¹ck¹ herbu Œwinka, córk¹ £ukasza Zaj¹czka z Wrz¹cy w ziemi sieradzkiej, w³aœciciela Wrz¹cy i czêœci S³omkowa, nie ¿yj¹cego ju¿ w 1545r. i N.N.
W 1545r. ma rozliczenia maj¹tkowe z braæmi ¿ony Œwiêtos³awem i Wojciechem z Wrz¹cej Zaj¹czkami, w³aœcicielami Wrz¹cej i S³omkowa. W 1551r. kwituje Wojciecha Zaj¹czka z reszty posagu ¿ony.
(I.C.V. t.4 f.12, t.3 f.108 t.5 f.318, t.4 f.376, t.5 f.354, 355).

Córka Wojciecha i Doroty Wr¹ckiej:
Zofia wysz³a za Marcina Tryxa Wiêckowskiego herbu Prus, w³aœciciela czêœci Wiêcek w ziemi wieluñskiej i innych dóbr. Zofia wystêpuje w katach z lat 1616 – 1624. W roku 1622 by³a ju¿ wdow¹
(I.C.V. t.57 f.290-292, t.65 f.418-419).

Jakub /VI pok./ czwarty syn Jana i Niechmierowskiej, by³ w³aœcicielem czêœci Mierzyc, oraz posesorem dóbr królewskich Skomlin i Toplin. W kacie z 1545r. wyst¹pi³ w Wieluniu wspólnie z matk¹, oraz starszymi braæmi Wojciechem i Piotrem. W 1556r. wspólnie z bratem Wojciechem dokona³ sprzeda¿y („resignavit”) czêœci Mierzyc Gabrielowi Mas³owskiemu wojskiemu ziemi wieluñskiej, w³aœcicielowi Olewina. Zmar³ przed 1590r.
W latach 1548 – 1554 by³ ¿onaty z Katarzyn¹ Niemojewsk¹ herbu Wieruszowa, córk¹ Andrzeja w³aœciciela Niemojewa itd. i Barbary N., wnuczk¹ po mieczu Jana w³aœciciela Niemojewa i Osieka i N.N.
(I.C.V. t.4 f.398, t.8 f.45, t.16 f.119).
Dzieci Jakuba i Niemojewskiej:
Stanis³aw o nim ni¿ej,
Adam w³aœciciel Mierzyc, posesor królewszczyzn Skomlin i Toplin, wystêpuje w aktach grodzkich wieluñskich z lat 1595 – 1605. W 1603r. by³ ¿onaty z Ma³gorzat¹ Wolick¹ herbu Janina, córk¹ Miko³aja komornika ziemskiego wieluñskiego nie ¿yj¹cego ju¿ w 1601r. i N.N. W 1601r. zapisa³ jej ref. Adam Mas³owski zmar³ krótko przed 1613 rokiem. Wdowa po nim ¿y³a jeszcze w 1630r. nie mieli potomstwa
(I.C.V. t.40 f.297, t.46 f.338, f.376-377, t.70 f.72).

Stanis³aw /VII pok./ syn Jakuba i Niemojewskiej, w³aœciciel Mierzyc, Brzozy, itd. w 1590r., nastêpnie tak¿e Skomlina, zmar³ przed 1606r.
W 1601r. by³ ¿onaty z Florentyn¹ Wolick¹ herbu Janina, córk¹ Miko³aja komornika ziemskiego wieluñskiego i Kobierzyckiej Doroty, w³aœcicieli Skomlina w 1580r., wnuczk¹ po mieczu Wojciecha w³aœciciela Skomlina i N.N.
Zmar³ oko³o 1602r., od którego ¿ona jego wystêpuje w aktach jako wdowa, do¿ywotnica Skomlina. Zmar³a po 1616r.
(I.C.V. t.5 f.322-323, t.35 f.187, t.46 f.177, t.46 f.422, t.47 f.161, t.49 f.3, t.53 f.70, Dekrety gr. wiel. t.6 f.608).
Dzieci Stanis³awa i Wolickiej:
Adam posesor królewszczyzn Skomlin i Topolin w 1630r. zmar³ bezpotomnie w 1644r.
(Dekr. gr. wiel. t.32 f.8).
Miko³aj w³aœciciel czêœci Skomlina, ksi¹dz, by³ proboszczem w Skomlinie w latach 1615 – 1625. W 1621 stawi³ na wyprawê wojenn¹ pieszego pacho³ka, który stawi³ siê na popisie rycerstwa wieluñskiego pod Lwowem
(I.C.V. t.57 f.322, 323, Kobierzycki J. „Przyczynki” t.II s.115).
Dorota by³a w latach 1616 – 1625 zamê¿na za Janem Gajowickim herbu ? , w³aœcicielem Gajownik w pow. Szadek, uznanym w 1616r. za zmar³ego cywilnie
(I.C.V. t.66 f.134, 135, 173, 174).
Prawdopodobnie ta sama Dorota Mas³owska by³a (2 voto) zamê¿na za Baltazarem Sempickim herbu ? , a nastêpnie za Wojciechem Staniszewskim herbu ?
(I.C.V. t.79 f.182).
Katarzyna by³a pod koniec 1615r. ¿on¹ Stanis³awa Meszczyñskiego vel Meœciñskiego, wzglêdnie Moœciñskiego, pochodz¹cego z powiatu warszawskiego. Oboje ¿yli jeszcze w 1625r. i mieszkali w powiecie kaliskim
(I.C.V. t.56 f.394, t.66 f.30).
Ma³gorzata zamê¿na w 1616r. za Wojciechem Janczyñskim herbu ? , synem Bart³omieja zmar³ego przed 1624r. i N.N.
W 1616r. brat jej Jakub wyp³aci³ jej posag w sumie 2.000 z³otych, a jednoczeœnie m¹¿ zabezpieczy³ jej na swoich dobrach tytu³em oprawy kwotê 3.000 z³otych
(I.C.V. t.57 f.322 – 323, f.335 – 340).
Jakub o nim poni¿ej.

Jakub /VIII pok./ w³aœciciel Brzozy w latach 1616 – 1624, bêd¹c w 1621r. w obozie wojennym przy hetmanie, wys³a³ na popis szlachty wieluñskiej pod Lwowem jednego zbrojnego pacho³ka na koniu. Zmar³ w koñcu 1621 lub pocz¹tku 1622 roku (mo¿e zgin¹³ na tocz¹cej siê wówczas wojnie?).
By³ ¿onaty z Katarzyn¹ Czarnieck¹ herbu £odzia, córk¹ Krzysztofa zmar³ego przed 1616r. i N.N. (rodzon¹ ciotk¹ hetmana Czarnieckiego). Wychodz¹c zam¹¿ otrzyma³a Katarzyna Czarniecka 6.000 z³otych posagu oraz klejnoty wartoœci 2.000 z³otych. W 1620r. Jakub Mas³owski zapisa³ jej oprawê i do¿ywocie na Brzozie, czêœci Mierzyc, Przewozu i miasteczka Toporowa. W latach 1625 – 1628 by³a powtórnie zamê¿na za Janem z Sienna Piekarskim herbu Dêbno. W latach 1642 – 1646 by³a ju¿ zamê¿na poraz trzeci – za Olbrachtem Gembarthem.
Opiekunami ma³oletnich dzieci Jakuba i Czarnieckiej byli: Baltazar Mas³owski i ks. Miko³aj Mas³owski proboszcz w Toplinie.
(I.C.V. t.57 f.322, t.65 f.354 – 355, t.64 f.284 – 285, t.67 f.332, I.C.O. t.... f....)
Dzieci Jakuba i Czarnieckiej:
Piotr zmar³y jako dziecko po 1624r.,
Jadwiga – na jej rzecz, oraz pozosta³ego rodzeñstwa dokona³ w ksiêgach grodzkich wieluñskich pewnych zapisów ich wuj rodzony Krzysztof Czarniecki starosta ¿ywiecki aktem z 1628r. Jadwiga Mas³owska zmar³a m³odo lub przenios³a siê po zam¹¿pójœciu w inne strony, gdy¿ po 1628r. nie wystêpuje wiêcej w Wieluniu
(I.C.V. t.69 f.137 – 139).
Krystyna w 1628r. jeszcze ma³oletnia, by³a w latach 1639 – 1646 zamê¿na po raz pierwszy za Rafa³em Leszczyñskim herbu Wieniawa, zmar³ym przed 1648r., synem Wac³awa kanclerza wielkiego koronnego i Anny Rozdra¿ewskiej herbu Doliwa.
Rafa³ Leszczyñski zapisa³ ¿onie w 1646r. tytu³em oprawy kwotê 9.000 z³otych na swoich dobrach.
W 1644r. Krystyna z Mas³owskich Leszczyñska objê³a w posesjê swoj¹ dobra Skomlin i Toplin jako spadkobierczyni swego rodzonego stryja Adama, który by³ ich poprzednim do¿ywotnim posiedzicielem. W 1646r. sprzeda³a po³owê dóbr Mierzyce, Toporów i Przewóz, z prawem patronatu nad koœcio³ami w Mierzycach i Toporowie oraz prezenty tamtejszych plebanów Piotrowi Kiedrzyñskiemu, otrzymuj¹c za nie sumê 15.000 z³otych.
Rafa³ Leszczyñski zapisa³ jej w aktach gr. wieluñskich do¿ywocie na swoich dobrach: Bartoszewicach Wielkich i Gorzkowicach w powiecie koœciañskim, oraz na mieœcie Justrosinie, oraz wsiach Bartniki, Paw³owo i Ruda. Uruski mylnie nazywa jej mê¿a kasztelanem sierpskim, którym nie by³.
Drugim jej mê¿em zosta³ krótko przed 1650 rokiem Jan Gomoliñski herbu Jelita, kasztelan spicimirski w 1650 roku, Uruski mylnie pisze o niej, ¿e by³a ¿on¹ Andrzeja Gomoliñskiego. Zmar³a przed 1554r., pozostawiaj¹c z obu ma³¿eñstw dzieci
(Dekrety gr. wiel. t.32 f.8 – 9, I.C.V. t.77 f.208, f.242 – 243, f.239 – 242, t.79 f.182, t.80 bez f paginacji).

Piotr /V pok./ syn Jakuba i Podrzyckiej by³ w latach 1532 -1553 sêdzi¹ ziemskim wieluñskim. W 1532r. by³ komisarzem ziemi wieluñskiej. W okresie od 1541 do 1550 by³ równoczeœnie sêdzi¹ grodzkim i ziemskim wieluñskim. W 1553r. wraz z podsêdkiem Wojciechem Konopnickim uczestniczy³ w zerwanym s¹dzie wieluñskim, którego urzêdowanie przerwa³ w zwi¹zku z zatargiem miêdzy Miko³ajem Gaszyñskim pisarzem ziemskim wieluñskim, a Miko³ajem Ostrowskim, który na rokach s¹dowych cisn¹³ w Gaszyñskiego bu³aw¹.
W 1541r. wystêpuje jako w³aœciciel Mas³owic, posiada³ tak¿e Olewin oraz Rudê, w której w 1552r. mia³ 18 osad i karczmê. W 1550r. scedowa³ czêœæ Mas³owic swemu bratankowi Zygmuntowi Mas³owskiemu. W 1540r. ma w grodzie wieluñskim sprawê maj¹tkow¹ z Janem Wê¿ykiem Widawskim z Osin z powiatu Sieradzkiego. W tym samym roku wystêpuje w Wieluniu ze swoim bratem Jaros³awem. W 1550r. dokona³ w grodzie wieluñskim zapisu na rzecz Jana z Osin Wê¿yka komornika ziemskiego sieradzkiego, w³aœciciela Osin, Kustrzyc itd.
W 1519r., lub niewiele wczeœniej, o¿eni³ siê z Ann¹ Gaw³owsk¹ herbu ? , wystêpuj¹c¹ w aktach wieluñskich jako jego ¿ona w okresie 1519 – 1562 roku.
(I.C.V. t.3 f.169, f.134, 135, f.151, f.4, t.5, f.15, f.361, t.3 f.174, t.4 f.364, Kobierzycki J. „Przyczynki” t.I s.16).
Dzieci Piotra i Gaw³owskiej:
Piotr zmar³y po 1608r., by³ deputatem do Trybuna³u Koronnego w Piotrkowie w 1586r. W 1590r. zosta³ delegowany przez sejmik do uporz¹dkowania ksi¹g wieluñskich
(Dekrety gr. wiel. t.33 B f. b/nr, Dworzaczek W. „Akty sejmikowe” t.I s.362, Kobierzycki J. „Przyczynki” t.I s.18).
Anna by³a w 1537r. wdow¹ po zmar³ym m³odo Marcinie Wierusz Kowalskim chor¹¿ym wieluñskim, w³aœcicielu wsi Kowale w powiecie wieluñskim. W 1550r. by³a ju¿ powtórnie zamê¿na za Gabrielem z Kotulina Grodzickim herbu Gryf, synem Micha³a i N.N., który w 1540r. wystêpowa³ jako œwiadek w Poznaniu, a w 1559r. otrzyma³ od króla Zygmunta Augusta przywilej na eksploatacjê rudy w starostwie krzepickim.
Oprawa zapisana jej przez drugiego mê¿a zosta³a do ksi¹g grodzkich wieluñskich wniesiona w 1550r.
(I.C.V. t.5 f.15, Boniecki A. „Herbarz Polski” t.VII s.91).
Agnieszka zmar³a bezpotomnie przed 1626r., by³a ¿on¹ Benedykta Zaleskiego w³aœciciela K³omnic
(I.C.V. t.67 f.126).
N. córka niezamê¿na jeszcze w 1559r.,
N.córka niezamê¿na w 1559r.,
Franciszek sekretarz królewski w 1570r., pisarz ziemski i poborca podatków wieluñski w latach 1580 – 1590, by³ w³aœcicielem czêœci Mas³owic, Ma³yszyna oraz Stawku w 1590r. zmar³ bezpotomnie w 1594r.
W koœciele parafialnym w Rudzie znajduje siê tablica z piaskowca z inicja³ami P.M. i dat¹ 1594r.
W sprawie spadku po nim wyst¹pili bratankowie w 1601r. t.j. po œmierci wdowy maj¹cej prawo do do¿ywocia na jego maj¹tku. Byli to: Andrzej, Piotr, Jan, Miko³aj i Marcjan, synowie nie¿yj¹cego ju¿ Gabriela Mas³owskiego oraz Jan, Jarosz i Jerzy synowie nie¿yj¹cego Antoniego Mas³owskiego chor¹¿ego wieluñskiego, jak równie¿ brat rodzony zmar³ego Walenty Mas³owski. Wy¿ej wymienieni ju¿ wczeœniej, w 1595r. dokonali w grodzie wieluñskim wpisu aktu zastrzegaj¹cego ich prawa spadkowe.
Franciszek Mas³owski by³ ¿onaty z Konstancj¹ z Konar pochodz¹c¹ z województwa krakowskiego. Jako wdowa wystêpuje Konstancja Mas³owska w akcie z 1599r., zmar³a przed 1601r.
(I.C.V. t.22 f.35, 36, t.35 f.212, 214, t.44 f.120, t.46 f.35 – 6, f.483, t.40 f.5, Czarniecki K. „Herbarz” t.II s.120).
Walenty o¿eniony z Ann¹ Kwiatkowsk¹, o nim dalej,
Antoni chor¹¿y wieluñski, o nim dalej,
Gabriel o nim poni¿ej.

Gabriel /VI pok./ wojski ziemi wieluñskiej w latach 1553 – 1572, mia³ byæ nastêpnie (wg Uruskiego) sêdzi¹ ziemskim wieluñskim, lecz nigdy o tym wzmianki w aktach wieluñskich nie spotka³em. W 1569r. by³ pos³em na sejm. W 1556r. by³ w³aœcicielem Okalewa i Bluszczyzny, a ponadto posiada³ w 1569r. Olewin, Rudlice, Rudê i £aszów (czêœci tych wsi). Jako ich w³aœciciel wystêpuje jeszcze w 1584r. w Sieradzu.
By³ pisarzem ziemskim wieluñskim i podstaroœcim grodzkim wieluñskim. Wybrany pos³em na sejm w 1568r. wspólnie z Miko³ajem Gaszyñskim pisarzem ziemi wieluñskiej przez szlachtê ziemi wieluñskiej, podpisa³ w 1569r. w Lublinie akt Unii. W 1581r. by³ deputatem z ziemi wieluñskiej do Trybuna³u Skarbowego w Radomiu.
W 1565r. wraz z kilku innymi przedstawicielami szlachty wieluñskiej podpisa³ imieniem ziemi wieluñskiej i powiatu ostrzeszowskiego uniwersa³ zawieraj¹cy zarzuty odnoœnie niew³aœciwego przechowywania ksi¹g ziemskich wieluñskich. Zmar³ przed 1590r. Uruski godnoœci przez niego posiadane mylnie przypisuje synowi.
Oko³o 1550r. o¿eni³ siê z Ann¹ z Bu¿enina Wielowieysk¹ herbu Poraj, córk¹ Jana „G³adysza” Wielowieyskiego w³aœciciela £aszowa w ziemi wieluñskiej, zmar³ego przed 1550r., i Barbary Ma³uskiej.
Aktem z 1551r. ojciec przekaza³ mu – zapewne w zwi¹zku z ma³¿eñstwem – Rudê.
W akcie z 1553r. Anna z Wielowieyskich Mas³owska wystêpuje w Wieluniu jako dziedziczka czêœci £aszowa, Stawku i Okalewa. W 1576r. zapisa³ ¿onie do¿ywocie na Olewinie, oraz czêœciach Rudy i £aszowa.
W akcie z 1586r. wystêpuje Anna Mas³owska w Wieluniu ju¿ jako wdowa. W 1590r. by³a pani¹ oprawn¹ i do¿ywotni¹ Olewina. W akcie z 1589r. wystêpuje w grodzie wieluñskim wspólnie z synem swym Piotrem. Spadkobiercy Gabriela wspólnie sprzedali £aszów Niechmierowskiemu
(I.C.V. t.5 f.358, f.459, t.6 f.88-89, t.7 f.120, t.12 f.50, t.25 f.309, t.30 f.593 – 594, t.35 f.182, I.C.Sier. t.84 f.382 – 385, Dworzaczek W. „Akta sejmikowe” t.I s.6, Czarniecki K. „Herbarz” t.II s.120, Kobierzycki J. „Przyczynki” t.I s.17, 18).
Dzieci Gabriela i Wielowieyskiej:
Agnieszka,
Barbara zamê¿na w 1582r. za Janem Widawskim herbu Abdank, w³aœcicielem czêœci Widawy nastêpnie wysz³a za Joachima Wierusz Kowalskiego, syna Jaros³awa w³aœciciela czêœci Ciêciu³owa i ¯ytniowa w 1552r. i Barbary Spiegel ze Œl¹ska zmar³ej po 1570r. Joachim Kowalski Wierusz zmar³ przed 1603r., w którym Barbara Mas³owska wystêpuje jako wdowa po nim
(I.C.V. t.30 f.243).
Franciszek w³aœciciel czêœci Olewina w 1612r., wys³a³ pieszego ¿o³nierza na wojnê, który wyst¹pi³ na lustracji rycerstwa wieluñskiego pod Lwowem. Zmar³ bezpotomnie po 1626r.
By³ ¿onaty z Jadwig¹ Pstrokoñsk¹ herbu Poraj, wdow¹ po Sebastianie Gaszyñskim „Oremusie” herbu Jastrzêbiec
(I.C.V. t.56 f.158,t.58 f.113, Rel.gr.wiel. t.4 f.13-14, Kobierzycki J. „Przyczynki” t.II s.115).
Andrzej wystêpuje w aktach wieluñskich z lat 1586 – 1627. W akcie z 1586r. wystêpuj¹ wszyscy synowie Gabriela: pe³noletni wówczas Jan, Piotr, Miko³aj i Marcjan oraz ma³oletni Andrzej, Gabriel i Franciszek, w akcie dotycz¹cym spraw sukcesyjnych. W 1627r. wystêpuje w sprawie spadku po stryju Marcjanie (I.C.V. t.46 f.482, t.47 f.98),
Marcjan wystêpuje w Wieluniu w latach 1586 – 1603. Zmar³ bezpotomnie, zapewne krótko przed 1626r. W 1603r. by³ w³aœcicielem czêœci Olewina
(I.C.V. t.40 f.5, t.47 f.98, t.67 f.126, t.68 f.57),
Miko³aj o nim dalej
Jan,
Piotr,
Gabriel o nim dalej.

Miko³aj /VII pok./ wystêpuj¹cy jako pe³noletni ju¿ w 1568r., zmar³ krótko przed 1612r.
By³ ¿onaty z El¿biet¹ z Wierzbia Baruth ze Œl¹ska, której w 1604r. zapisa³ do ksi¹g grodzkich sieradzkich oprawê i do¿ywocie. Wdowa po nim zmar³a przed 1629r.
(I.C.V. t.40 f.5, t.53 f.178 – 179, t.69 f.634, I.C.Sier. t.108 f.253).
Synowie Miko³aja i Baruthówny:
Stanis³aw – o nim ni¿ej,
Samuel wystêpuje z braæmi w Wieluniu w 1620r. (I.C.V. t.61 f.125),
Jan wystêpuje w 1620r. (I.C.V. t.61 f.125).

Stanis³aw /VIII pok./ wystêpuje w aktach wieluñskich pomiêdzy 1620 a 1640r. Zmar³ po 1664r. W 1640r. by³ ¿onaty z Zofi¹ Sobañsk¹ herbu ? córk¹ Jana i N.N. Nie wiadomo mi czy mia³ dzieci. ¯ona jego ¿yje jeszcze w 1664r. (I.C.V. t.61 f.125, t.69 f.634, t.74 f.302, t.83 f. 284).

Gabriel /VII pok./ syn Gabriela i Wielowieyskiej, ma³oletni w 1586r., by³ nastêpnie w³aœcicielem czêœci Mas³owic. W latach 1595 - 1618 nale¿y do niego tak¿e czêœæ Olewina. O¿eni³ siê z Dorot¹ Silnick¹, córk¹ Melchiora z Bawczowa Silnickiego i N.N., wnosz¹c w 1598r. zapis oprawy do ksi¹g grodzkich piotrkowskich, a nastêpnie do ksi¹g grodzkich wieluñskich w 1601r. Po œmierci Gabriela Mas³owskiego Dorota Silnicka wysz³a powtórnie za Jakuba Stokowskiego
(I.C.V. t.46 f.54, f.483, Rel.gr.wiel. t.4 f.67, Czarniecki K. „Herbarz” t.II s.120).
Dzieci Gabriela i Silnickiej:
Jan ¿onaty z Rogawsk¹ o nim ni¿ej,
Andrzej, o nim dalej,
Piotr, o którym póŸniej.

Jan /VIII pok./ w³aœciciel czêœci Olewina w latach 1603 – 1620, pe³noletni w 1586r., wojski wieluñski w 1620r., by³ w latach 1601 – 1620 ¿onaty z Ann¹ Rogawsk¹ herbu Rola, której nazwisko niekiedy figuruje w aktach wieluñskich jako Rogañska. By³a ona córk¹ Kaliksta i Jadwigi Rogawskich
(I.C.V. t.61 f.16 – 17, t.46 f.326, Czarniecki K. „Herbarz” t.II s.120).
Dzieci Jana i Rogawskiej:
Jan wzi¹³ udzia³ w popisie rycerstwa wieluñskiego pod Lwowem w 1621r. Zapewne pad³ pod Chocimiem, gdy¿ po 1621r. w aktach wieluñskich nie wystêpuje
(Kobierzycki J. „Przyczynki” t.II s.113).
Anna w 1618r. poœlubi³a Miko³aja Stokowskiego herbu Drzewica w³aœciciela Wielkiego i Ma³ego Stolca, oraz Leszczyzny. Posag w kwocie 3.000 z³otych wyp³aci³ jej ojciec w 1620r. Wg Czarnieckiego mê¿em jej by³ Jerzy Stokowski.
Dorota w 1643r. wystêpuje jako ¿ona Macieja z Olbrachcic Bielskiego
(I.C.V. t.75 f.374).

Andrzej /VIII pok./ syn Gabriela, by³ w 1618r. w³aœcicielem czêœci Olewina. W aktach wieluñskich wystêpuje w 1626r. Zmar³ na prze³omie 1626 i 1627r. By³ ¿onaty z N.N., wdow¹ po Wyplarze – Krzy¿anczowskim ze Œl¹ska
(I.C.V. t.67 f.126, t.68 f.197).
Córki Andrzeja:
Dorota wystêpuj¹ca wspólnie zrodzon¹ siostr¹ i bratem przyrodnim Konradem Wyplarem Krzy¿anczowskim w Wieluniu w 1627r., by³a w 1661r. wdow¹ po Eustachym Raczyñskim herbu Na³êcz
(I.C.V. t.68 f.197, t.82 f.508).
Agnieszka wystêpuje z siostr¹ w 1627r.

Piotr/VIII pok./ syn Gabriela, by³ w latach 1590 – 1595 w³aœcicielem czêœci Olewina, a ponadto Górek i czêœci Mas³owic w 1607r. Zmar³ przed 1617r. By³ ¿onaty z Jadwig¹ Krzy¿toporsk¹ herbu ?
(I.C.V. t.35 f.81, t.49 f.21, t.58 f.393, t.80 f.5).
Dzieci Piotra i Krzy¿toporskiej:
Katarzyna w latach 1623 – 1642 niezamê¿na, wystêpuje w 1643r. w sprawie spadku po Zuzannie z Mas³owskich Ma³achowskiej
(I.C.V. t.75 f.372).
Piotr posesor czêœci Mas³owic w 1612r., w którym wystêpuje w Wieluniu wspólnie z ojcem i bratem. Zmar³ bezpotomnie przed 1623r.
(I.C.V. t.53 f.97).
Maksymylian wystêpuje w aktach wieluñskich z lat 1612 – 1621, zmar³ bezpotomnie przed 1623r., najprawdopodobniej zgin¹³ w bitwie pod Chocimiem. W 1621r. uczestniczy³ w popisie rycerstwa wieluñskiego pod Lwowem. Siostry odziedziczy³y po nim czêœæ Ma³yszyna i Stawku w 1623r. Posiada³ te¿ czêœæ Mas³owic. W 1620r. by³ ¿onaty z Agnieszk¹ Stawsk¹ herbu Leszczyc, z któr¹ nie mia³ dzieci
(I.C.V. t.58 f.393, Kobierzycki J. „Przyczynki” t.II s.112).
Zuzanna by³a w 1623r. zamê¿na za Janem Ma³achowskim herbu Na³êcz (?), synem Feliksa i N.N. W 1623r. za zgod¹ mê¿a kwitowa³a w grodzie wieluñskim w asyœcie swojego brata Maksymiliana z odbioru kwoty 3.000 z³otych Jakuba Jarochowskiego. Otrzyma³a je w spadku po Ewie z Jarockich Mas³owskiej. Akt ten wniesiony zosta³ do ksi¹g wieluñskich w 1683r. Zmar³a bezpotomnie przed 1642r. W sprawie spadku po niej wystêpuj¹ w 1643r. Katarzyna i Dorota Mas³owskie
(I.C.V. t.64 f.88).
Dorota wystêpuje w sprawie spadkowej w 1642r. w Wieluniu.
Agnieszka zamê¿na za Bart³omiejem Biernackim herbu Poraj (œlub w Rzudzie w 1633r.)
Antonina
Jan – o nim poni¿ej.

Jan /IX pok./ w³aœciciel czêœci Mas³owic, wystêpuj¹cy w 1627r. w Wieluniu, zmar³y przed 1658r. Poœlubi³ przed 1629r. Dorotê Raczyñsk¹, córkê Antoniego Wierzbiêty Raczyñskiego i N.N.
Dzieci Jana i Raczyñskiej:
Antoni zmar³y jeszcze przed 1669r.
Jan wystêpuj¹cy w Wieluniu w latach 1649 – 1672, w³aœciciel czêœci Olewina w 1649r.
Wojciech, o którym poni¿ej
Anna w 1672r. zamê¿na za Marcinem Borzêckim.

Wojciech /X pok./ w³aœciciel czêœci Olewina w latach 1672 - 1688, zmar³y przed 1711r. by³ w 1685r. ¿onaty z Ann¹ N. (nazwisko jej w aktach nie wystêpuje).
W 1669r. podpisa³ elekcjê z ziemi¹ wieluñsk¹.
Córki Wojciecha:
Marianna zamê¿na w 1711r. za Konstantym Iwañskim herbu Jastrzêbiec, synem Piotra – Konstantego miecznika ³êczyckiego, w³aœciciela Rudnik i Pruszkowa i Zofii – Agaty z Zadusznik Su³kowskiej sêdzianki brzesko – kujawskiej.
Anna zmar³a bezpotomnie przed 1711r., zamê¿na za Marcinem Krzywañskim

Antoni /VI pok./ syn Piotra i Gaw³owskiej, a nie jak podaje Uruski syn Gabriela i Silnickiej, by³ chor¹¿ym ziemi wieluñskiej w latach 1569 – 1581, w³aœcicielem Rudy w 1559r. zmar³ przed 1590r. Przed 1559r. o¿eni³ siê z Katarzyn¹ z Brudzewa, której aktem wniesionym do ksi¹g grodzkich wieluñskich w 1559r. zapisa³ oprawê na Rudzie. Katarzyna z Brudzewa wystêpuje w aktach wieluñskich do 1569r. Nie wiem czy mo¿na j¹ identyfikowaæ z ¿on¹ tego¿ Antoniego Mas³owskiego – Katarzyn¹ Russock¹ herbu Korab, córk¹ Jana miecznika kaliskiego i N.N. wystêpuj¹c¹ od 1570r. w aktach grodzkich wieluñskich
(I.C.V. t.35 f.214, t.12 f.7,8, t.22 f.6, t.35 f.14, I.C.Ostrzesz. t.9 f.507, I.C.Sier. t.80 f.466).
Dzieci Antoniego:
Anna zamê¿na za Stanis³awem Zam³yñskim,
Hieronim w³aœciciel czêœci Rudy, Mas³owic, Rych³ocic, Char³upi Ma³ej oraz po³owy Dzierlina w 1620r. By³ w 1590r. ¿onaty z Ann¹ Porowsk¹ herbu Oksza, wdow¹ po Piotrze Krempskim. Nie mia³ z ni¹ dzieci.
Po raz drugi o¿eni³ siê oko³o 1623r. z Mariann¹ Strachanowsk¹, która w akcie z 1626r. wystêpuje ju¿ jako wdowa po nim.
(I.C.Sier. t.127 f.436, t.133 f.247, I.C.V. t.61 f.112, t.35 f.212, Rel.gr.wiel. t.4 f.41)
Jan w³aœciciel czêœci Rudy w 1604r., by³ w latach 1601 – 1607 ¿onaty z Dorot¹ Chrz¹stowsk¹ córk¹ Stanis³awa (wg Czarnieckiego Stanis³awa – Krzysztofa) w³aœciciela Chrz¹stowa i ¯elazówki i Anny N., wdow¹ po Andrzeju Stokowskim.
W 1636r. by³ ju¿ ¿onaty 2 voto z Zofi¹ Dru¿ykowsk¹ herbu ? , córk¹ Krzysztofa zmar³ego przed 1636r., zamieszka³ego w powiecie lelowskim i N.N., wdow¹ po Janie z Bu¿enina Mojaczkowskim herbu Poraj, zmar³ym przed 1612r. Do¿ywocie dla drugiej ¿ony wniós³ w 1627r. do ksi¹g grodzkich wieluñskich. ¯y³a ona jeszcze w 1639r. W obu ma³¿eñstwach by³ bezdzietny. Uruski podaje coprawda, ¿e mia³ mieæ synów: Adama, Jakuba, Jana i Stanis³awa, którzy jednak w ksiêgach wieluñskich nigdy nie s¹ nawet wzmiankowani.
Jan w 1621r. wzi¹³ udzia³ w popisie rycerstwa wieluñskiego pod Lwowem, przed wypraw¹ Chocimsk¹, w której niew¹tpliwie bra³ udzia³.
W 1626r. sprawowa³ opiekê nad ma³oletnimi bratankami, dzieæmi zmar³ego Jerzego Mas³owskiego
(I.C.Sier. t.133 f.247, I.C.V. t.46 f.181, t.47 f.105, f.321, t.61 f.116, t.49 f.174, t.68 f.294, Czrniecki K. „Herbarz” t.II s.120, Kobierzycki J. „Przyczynki” t.II s.113).
Krzysztof wystêpuje w 1590r. w Wieluniu
(I.C.V. t.35 f.13)
Jerzy – o nim poni¿ej

Jerzy /VII pok./ w³aœciciel czêœci Mas³owic, Ma³yszyna i Stawku w 1615r., oraz Myjomic nabytych w 1603r. od Zofii z Myjomyjskich ¿ony Andrzeja Bujakowskiego w³aœciciela Knurowa za kwotê 28.000 z³otych, wystêpuje od 1590r. w ksiêgach grodzkich sieradzkich. Zmar³ przed 1617r.
W latach 1602 – 1615 by³ ¿onaty z Ew¹ Jarock¹, córk¹ Kaspra z Jaroszyna i N.N., zamieszka³ych w ziemi krakowskiej. Jako wdowa, w 1621r. wys³a³a w zastêpstwie na wyprawê wojenn¹ Prokopa Jarockiego, który w jej imieniu stawi³ siê na lustracji rycerstwa wieluñskiego pod Lwowem.
Ewa z Jarockich Mas³owska ¿y³a jeszcze w 1630r. – zmar³a przed 1639r.
W 1625r. syn jej Jan Mas³owski oblatowa³ w grodzie wieluñskim akt, którym m¹¿ zapisa³ jej na swych dobrach oprawê. W akcie z 1627r. wystêpowa³a jako pani oprawna na Mas³owicach i Ma³yszynie
(I.C.V. t.35 f.217, t.58 f.366, t.56 f.10, t.69 f.150,362, t.70 f.92, t.73 f. ..., t.68 f.240 – 242, t.56 f.10, Kobierzycki J. „Przyczynki” t.II s.113)
Dzieci Jerzego i Jarockiej:
Aleksander zmar³y bezdzietnie przed 1634r.
Samuel zmar³y bezpotomnie przed 1637r.
Jan wystêpuj¹cy w aktach grodzkich wieluñskich z lat 1628 – 1630, w 1631r. by³ ksiêdzem. Chyba to ten Jan Mas³owski wniós³ w 1628r. do ksi¹g wieluñskich zapis dla Anny Mas³owskiej, zamê¿nej za uczciwym Benedyktem Faberem, kowalem („ferrarius”-em) zabezpieczony na wsi Rudzie
(I.C.V. t.69 f.38, t.70 f....).
Anna zamê¿na po raz pierwszy za Stanis³awem Krzczonowskim herbu ? , by³a jego ¿on¹ w latach 1625 – 1630. M¹¿ jej w 1628r. dzier¿awi³ czêœæ Ma³yszyna. W tym samym roku Anna z Mas³owskich Krzczonowska kwituje w Wieluniu swego kuzyna Baltazara Mas³owskiego z odbioru 750 z³otych. W 1633r. jest ju¿ powtórnie zamê¿na za Hieronimem Grabi¹ herbu ? .
Trzecim mê¿em Anny Mas³owskiej by³ w latach 1638 – 1649 Przemys³aw z Wyszyny Grodziecki herbu Drya, który w roku 1638 wniós³ do ksi¹g wieluñskich spisany z ni¹ akt do¿ywocia. Anna z Mas³owskich Grodziecka wystêpuje jeszcze w 1650r.
(I.C.V. t.66 f.571 – 572, t.69 f.184, t.73 f.474 – 475, t.79 f.189, t.80 f....).
Jadwiga wystêpuj¹ca w akcie z 1628r. jako jeszcze niezamê¿na, by³a w 1634 ¿on¹ Jakuba Sobockiego, który wniós³ w 1639r. do ksi¹g wieluñskich zapis do¿ywocia. W 1646r. Baltazar Mas³owski sp³aci³ jej sumê 8.000 z³otych zapisan¹ na dobrach Ruda. By³a to jej suma posagowa.
(I.C.V. t.69 f.192, t.73 f.474 – 475, t.75 f.374, t.73 f.82, t.76 f.222 – 224).

Walenty /VI pok./ syn piotra i Gaw³owskiej, pisarz grodzki ostrzeszowski w 1574r., pisarz grodzki wieluñski w 1575r., by³ w³aœcicielem czêœci Rudy, czêœci Mas³owic zwanej Bluszczyzn¹, czêœci Stawku i czêœci Ma³yszyna w latach 1564 – 1590, ¿y³ jeszcze w 1604r. W 1576r. by³ ¿onaty z Ann¹ Kwiatkowsk¹ herbu Gryf, córk¹ Baltazara w³aœciciela Podgórza w powiecie sieradzkim i nieznanego nazwiska Barbary.
W akcie z 1610r. Anna z Kwiatkowskich Mas³owska wystêpuje w Wieluniu jako wdowa, oraz pani do¿ywotnia w Mas³owicach, Ma³yszynie i Stawku. Zmar³a krótko przed 1612 lub w pocz¹tku 1612r., w którym jej dzieci wnosz¹ do ksi¹g grodzkich akt dotycz¹cy spadku po niej, oraz podzia³u maj¹tku ojca objêtego jej do¿ywociem.
(I.C.V. t.22 f.106, t.35 f.214, t.25 f.24 i f.139, t.30 f.34, t.51 f.124, t.53 f.261, Czarniecki K. „Herbarz” t.II s.120, Kobierzycki J. „Przyczynki” t.II s.86).
Dzieci Walentego i Kwiatkowskiej:
Jadwiga cytowana w akcie z 1645r.
El¿bieta niezamê¿na w 1603r., w którym ojciec wyznaczy³ aktem wniesionym do ksi¹g grodzkich wieluñskich posag córkom: El¿biecie, Barbarze, Zofii i Magdalenie. W latach 1610 – 1620 by³a zamê¿na za Jakubem Stokowskim, wdowcem po Dorocie Silnickiej, której pierwszym mê¿em by³ Gabriel Mas³owski wojszczyc wieluñski, w³aœciciel czêœci Olewina
(I.C.V. t.47 f.128, t.56 f.261, Czarniecki K. „Herbarz” t.II s.120)
Barbara
Magdalena zamê¿na w 1615r. za Janem Chociszewskim herbu Junosza, synem Wojciecha przed 1615r. w³aœciciela Chociszewa w powiecie sieradzkim i N.N., wdowa po nim w 1663r.
(I.C.V. t.47 f.128, t.56 f.11, t.82 f.713)
Zofia zamê¿na w 1612r. za Jakubem Poleskim
(I.C.V. t.47 f.128, t.53 f.261)
Jakub zmar³y m³odo, by³ ¿onaty z Barbar¹ Witowsk¹ herbu Rola
Baltazar – o nim poni¿ej

Baltazar /VII pok./ urodzi³ siê dnia 29 lutego 1572r. w Rudzie, zmar³ krótko przed 1660r. W latach 1610 – 1644 wystêpuje jako w³aœciciel Rudy, a ponadto od 1628r. jako w³aœciciel czêœci Olewina. W 1628r. odst¹pi³ czêœæ Olewina Andrzejowi Mas³owskiemu synowi Gabriela. W 1621r. wzi¹³ udzia³ w wyprawie chocimskiej, uczestnicz¹c w lustracji rycerstwa wieluñskiego odbytej pod Lwowem. W 1639r. zrobi³ w aktach grodzkich wieluñskich legat na rzecz koœcio³a parafialnego w Rudzie, a w 1642r. tak¿e na rzecz koœcio³a w Stolcu.
By³ ¿onaty dwukrotnie, jednak¿e zostawi³ potomstwo tylko z drugiego ma³¿eñstwa.
¯onaty poraz pierwszy z Agnieszk¹ Kosmowsk¹ mieszczank¹ poznañsk¹, córk¹ z³otnika z Poznania s³awetnego Jana i nieznanego nazwiska Barbary.
Agnieszka Kosmowska by³a jego ¿on¹ w latach 1610 – 1615. Zmar³a w koñcu 1615 lub na pocz¹tku 1616r. W zwi¹zku z jej bezpotomn¹ œmierci¹ dziedzicz¹ po niej: matka oraz rodzeñstwo – Krzysztof i Barbara, którym m¹¿ zmar³ej sp³aci³ jej sumê posagow¹, zapisan¹ na Rudzie. Wynosi³ on sumê 6.000 z³otych. Tyle samo wynosi³a oprawa zapisana jej na czêœci Rudy przez mê¿a.
W 1617r. o¿eni³ siê Baltazar Mas³owski powtórnie z Ann¹ z Gaszyna Wierzchleysk¹ herbu Berszten II, córk¹ Andrzeja w³aœciciela dóbr Wierzchlas, Kraszkowice, Smardze (vel Smardzew) itd. i Jadwigi z Kotkowa Komorowskiej herbu ? , wnuczk¹ po mieczu Olbrachta vel Wojciecha i Katarzyny Bu¿eñskiej herbu Poraj, a po k¹dzieli Tomasza podsêdka ziemskiego wieluñskiego i Anny – Franciszki Boksa Radoszewskiej herbu Oksza. Baltazar Mas³owski pokwitowa³ w 1617r. ojca drugiej ¿ony z odbioru sumy posagowej.
Anna z Wierzchleyskich ¿y³a jeszcze w 1669r.
(I.C.V. t.47 f.650, t.51 f.144 – 145, 309, t.56 f.302, t.53 f.261, t.57 f.245, 183, 186, t.58 f.384, t.73 f.317, t.75 f.145, t.82 f.713, t.85 f.524, Czarniecki K. „Herbarz”, t.II s.120, Kobierzycki J. „Przyczynki” t.II s.112).
Dzieci Baltazara i Wierzchleyskiej:
Jadwiga w 1646r. by³a zakonnic¹ w konwencie w Boles³awcu
(I.C.V. t.77 f.432)
Barbara zamê¿na w 1690r. za Tomasza „Oremus” Gaszczyñskim herbu Jastrzêbiec
(I.C.V. t.99 f.98)
Regina zamê¿na za Marcinem Poleskim herbu ?
Teofilia zamê¿na w 1664r. za Piotrem Medyñskim herbu ?
(I.C.V. t.83 f.245)
Marianna zamê¿na w 1639r. za Gabrielem Stawskim herbu Leszczyc , synem Adama i N.N.
(I.C.V. t.73 f.424)
El¿bieta niezamê¿na
Teresa w 1638r. jeszcze niezamê¿na
Konstancja w 1664r. za Janem z Kroczowa Konopnickim herbu Jastrzêbiec, zmar³ym przed 1666r.
(I.C.V. t.83 f.271)
Magdalena w 1661r. wdowa po Janie Choszczewskim
(I.C.V. t.82 f.713)
Adam – o nim poni¿ej

Adam /VIII pok./ wystêpuje w aktach od 1661r. W 1669r. podpisa³ wraz z ziemi¹ wieluñsk¹ elekcjê.
By³ komornikiem grodzkim wieluñskim w 1684r., stolnikiem ziemi wieluñskiej w latach 1695 – 1702, podstaroœcim i sêdzi¹ grodzkim wieluñskim w latach 1695 – 1702, deputatem do Trybuna³u Skarbowego w Radomiu w 1699r. W 1699r. by³ tak¿e opiekunem wieluñskiego konwentu braci mniejszych regu³y œw. Franciszka. By³ w³aœcicielem Mas³owic i Rudy.
W 1711r. zosta³ wniesiony do ksi¹g grodzkich wieluñskich jego testament, z którego wynika, ¿e ju¿ za ¿ycia rozdzieli³ swoje dobra ziemskie pomiêdzy synów.
Ponadto testamentem starszemu synowi Andrzejowi zapisa³ sumê 4.000 z³otych, a m³odszemu – Janowi 6.000 z³otych, celem wyrównania dzia³ów dokonanych wczeœniej, a najm³odszym synom Adamowi i Franciszkowi zapisa³ swoje srebra sto³owe, przedstawiaj¹ce znaczn¹ na owe czasy wartoœæ, tak ¿e i oni otrzymali jako dope³nienie swoich dzia³ów t¹ drog¹ po kilka tysiêcy z³otych. Córce swej zamê¿nej za Tymienieckim legowa³ testamentem kwotê 2.000 z³otych. Posiada³ jeszcze w chwili œmierci kamienicê w Wieluniu (pewnie w niej mieszka³ i zmar³ po oddaniu dóbr synom). Przekaza³ j¹ w równych czêœciach swoim czterem synom. Prosi³ w swoim testamencie o pochowanie w Rudzie. Na wykonawców testamentu wyznaczy³ Miko³aja Szyszkowskiego dziedzica D¹browy i Rafa³a z Gaszyna Wierzchleyskiego.
W 1663r. by³ ¿onaty z Urszul¹ Wierusz Bielsk¹ córk¹ Jana nie¿yj¹cego ju¿ w 1663r. i Katarzyny Kosseckiej herbu Rawicz, ¿yj¹cej w 1663r., wnuczk¹ po mieczu Melchiora zmar³ego przed 1630r., w³aœciciela dóbr Bia³a w powiecie wieluñskim i Urszuli Pogórskiej herbu ? , a po k¹dzieli Jana i Polikseny Góreckiej herbu Na³êcz.
Adam Mas³owski zapisa³ w 1663r. ¿onie w Wieluniu kwotê 2.000 z³otych.
(I.C.V. t.82 f.713, t.99 f.151, t.103 f.38, t.82 f.611/12)
Dzieci Adama i Bielskiej:
Andrzej podstoli wieluñski, o nim dalej,
Krystyna w 1695r. ¿ona Zygmunta Tymienieckiego herbu Zaremba, w³aœciciela dóbr Przyranie w powiecie kaliskim, ¿y³a jeszcze w 1723r.
(I.C.V. t.103 f.244)
Adam, o nim póŸniej
Jan, o nim dalej
Franciszek, o nim poni¿ej

Franciszek /IX pok./ skarbnik kijowski w latach 1702 – 1714, wystêpowa³ w 1699r. w aktach wieluñskich jeszcze bez ¿adnej godnoœci ziemskiej. W akcie z 1754r. cytowany jest jako zmar³y.
W 1714r. roku by³ ¿onaty z Teres¹ Tarnowsk¹ herbu Jelita zmar³¹ po 1753r., córk¹ Jana zmar³ego przed 1714r., ³owczego sieradzkiego i Agnieszki Tryksa Wiêckowskiej herbu Prus. Wychodz¹c za Franciszka Mas³owskiego mia³a 8.000 posagu.
(I.C.V. t.103 f.244, I.C.Sier. t.202 f.186 – 187)
Dzieci Franciszka i Tarnowskiej:
Justyna niezamê¿na
Konstancja w 1753r. wystêpuje w aktach jako „virgo”, zamê¿na w 1754r. za Szymonem – Antonim Bach – Zd¿enickim herbu ? , czeœnikiem kruszwickim, w³aœcicielem Wydrzyna w 1760r., synem Wojciecha i Agnieszki Jaroszewskiej.
(I.C.Sier. t.217 f.12, t.219 f.120)
Jan – o nim poni¿ej

Jan /X pok./ stolnik rawski w 1766r.(zosta³ nim po 1753r,), w³aœciciel Ro¿niatowa w powiecie Szadek w latach 1752 – 1760, by³ w 1754r. ¿onaty z Mariann¹ – Agnieszk¹ Fundament Karœnick¹ herbu Jastrzêbiec, urodzon¹ w Kierznie powiat Ostrzeszów, ochrzczon¹ dnia 3 kwietnia 1721r., córk¹ Franciszka stolnika ostrzeszowskiego, dziedzica Kierzna i Anny Siewierskiej herbu Ogoñczyk, wnuczk¹ po mieczu Tomasza i Marianny Uleskiej herbu Ostoja, a po k¹dzieli Kazimierza w³aœciciela polowy Olszowy i Jadwigi z Osin Wê¿yk herbu W¹¿.
Jan Mas³owski zmar³ przed 1775r.
(Akta chrztów par. Myjomice, I.C.V. t.104 f.281, t.123 f.172 – 173)
Dzieci Jana i Karœnickiej:
Marianna zamê¿na za N. Biestrzykowskim herbu Prus I.
Wincenty nie¿onaty,
Domicela
(I.C.Sier.t.222 f.145)
Andrzej, o którym poni¿ej.

Andrzej /XI pok./ by³ ¿onaty 1voto z Ann¹ Myszkowsk¹ herbu Jastrzêbiec, w 1775r. 2voto z Mariann¹ de Drzewce Miko³ajewsk¹ herbu Gryf, córk¹ Wojciecha i Joanny Krykowskiej herbu Tr¹by.
(I.C.Sier. t.222 f.145)
Prawdopodobnie synami tego Andrzeja byli:
Feliks – Antoni, który przed 1850r. legitymowa³ siê ze szlachectwa w Królestwa Polskim
(„Spis szlachty Królestwa Polskiego” str. 147).
Antoni – Onufry
(„Spis szlachty Królestwa Polskiego” str. 147).
Stefan – Bernard
(„Spis szlachty Królestwa Polskiego” str. 147).
Walerian – Rafa³
(„Spis szlachty Królestwa Polskiego” str. 147).
Andrzej – Tomasz
(„Spis szlachty Królestwa Polskiego” str. 147).
Karol
(„Spis szlachty Królestwa Polskiego” str. 147).

Jan /IX pok./ - drugi z rzêdu syn Adama i Bielskiej, stolnik rzeczycki, w³aœciciel czêœci Rudy i dóbr Tupad³y, sprzeda³ swoj¹ czêœæ Rudy starszemu bratu swemu Andrzejowi. Zmar³ przed 1706r.
By³ ¿onaty w 1680r. z Jadwig¹ z Marcinkowa Baranowsk¹ herbu ? . W 1693r. zapisa³ jej w aktach wieluñskich do¿ywocie na swoich dobrach. By³a ona córk¹ Kazimierza i Teresy Kunth. W akcie z 1720r. wystêpowa³a Jadwiga z Baranowskich Mas³owska w Wieluniu jako wdowa.
(I.C.V. t.102 f.64, I.C.Inowroc³. t.34 f.637 – 638)
Dzieci Jana i Baranowskiej:
Antoni pe³noletni w 1713r., w³aœciciel czêœci £aszowa zwanej Konopniczyzn¹ w 1734r., by³ w 1734r. ¿onaty z Wiktori¹ Witwick¹ herbu ? ,córk¹ Kazimierza i Katarzyny Psarskiej herbu Jastrzêbiec. Córki Antoniego i Witwickiej:
Franciszka by³a w 1786r. ¿on¹ Macieja Niemojewskiego oraz w³aœcicielk¹ czêœci £aszowa
(I.C.V. t.133 f.162 – 164, t.134 f.164)
Katarzyna w³aœcicielka czêœci £aszowa w 1786r.
(I.C.V. t.134, f.164)
Kazimierz pe³noletni w 1713r., zmar³ przed 1785r.
(I.C.V. t.134 f.164)
Jan – Wojciech ma³oletni w 1713r.
Ludwika
Franciszka
Aleksandra zamê¿na 1730 – 1754 za £ukaszem Tañskim
(I.C.Kcyñskie t.... f.339, I.C.Gniezn. t.96 f.340)
Katarzyna – Konstancja by³a drug¹ ¿on¹ Antoniego Szeliskiego podczaszego brac³awskiego, zmar³ego przed 1750r., syna Antoniego i Katarzyny Grabskiej zamê¿nej 2 voto za Andrzejem M³odzianowskim
Marianna w 1711r. wspólnie z pozosta³ym rodzeñstwem cytowana jest w akcie dotycz¹cym sukcesji po dziadku Adamie Mas³owskim.

Adam /IX pok./ trzeci z kolei syn Adama i Bielskiej, podstoli w 1710r., stolnik owrucki w 1717r., w³aœciciel Woli Wydrznej (czy Wydrzañskiej) i Le¿ajska. Posesor Be³ucza w 1717/1718r. Zmar³ przed 1744r.
Oko³o 1710r. o¿eni³ siê z Ann¹ Dzia³yñsk¹ herbu Ogoñczyk, córk¹ Kazimierza kasztelanica dobrzyñskiego i Zofii K³obukowskiej, zmar³¹ przed 1781r. W 1710r. rodzice jej wnosz¹ do ksi¹g grodzkich wieluñskich zapis 5.000 z³otych na rzecz córki. (I.C.V. t.111 f.371, t.108 f.5).
Dzieci Adama i Dzia³yñskiej:
Petronela zamê¿na w 1745r. za Wojciechem Steffensem, w³aœcicielem Bobrownik w 1745r.
Józef wystêpuj¹cy w aktach grodzkich piotrkowskich z lat 1744/45, o¿eni³ siê z Mariann¹ Œmigock¹, zamê¿n¹ 2voto w 1780r. za Micha³em Milewskim. By³a córk¹ Walentego i Marianny Sulimirskiej.
(I.C.Sier. t.227, f.19)
Stanis³aw, o którym ni¿ej

Stanis³aw /X pok./ komornik sieradzki, nastêpnie podstoli owrucki w 1790r., w³aœciciel dóbr Powody w powiecie piotrkowskim w latach 1753 – 1768, by³ ¿onaty w latach 1761 – 1780 z Joann¹ Sulimirsk¹ herbu Starykoñ, zmar³¹ przed 1787r., córk¹ Micha³a i El¿biety Miniszewskiej, herbu Topór, w³aœcicieli Komornik, Ostrówka, itd.
(I.C.Sier. t.227 f.79 – 80, f.235).
Dzieci Stanis³awa i Sulimirskiej:
Agnieszka zamê¿na w 1780r. za Felicjanem Skrzyñskim herbu Zaremba. Zmar³a bezpotomnie w 1792r.
(I.C.Sier, t.227 f.79 – 80, f.235, Rel.C.Sier. t.189 f.169)
Franciszka w 1780r. zamê¿na za Jakubem z Ostrowa Rych³owskim herbu Na³êcz.
Teodora w 1781r. niezamê¿na
(I.C.S. t.227 f.79 – 80, f.235)
Marianna w 1781r. wysz³a za Józefa – Jakuba Wysockiego starostê uhrowickiego, syna nie¿yj¹cego ju¿ wówczas Kazimierza i Anny £ubkowskiej.
(I.C.S. t.227 f.79 – 80, f.235, t.232 f.240)
Jan ¿onaty z N. Kijeñsk¹ herbu Syrokomla
Andrzej, o nim poni¿ej

Andrzej /XI pok./ w 1792r. wyst¹pi³ wspólnie z bratem przeciw Sulimierskim w sprawie spadku po Agnieszce z Mas³owskich Skrzyñskiej przyzywaj¹c do sporu Franciszkê z Mas³owskich Jakubow¹ Rych³owsk¹, oraz Mariê z Mas³owskich ¿onê Józefa Wysockiego starosty uhrowieckiego.
W latach 1781 – 1791 by³ ¿onaty z Katarzyn¹ Z³otnick¹ herbu Nowina (w aktach raz jest wzmianka, ¿e ci Z³otniccy byli herbu Prawdzic), œlub w Rudnikach 21.IV.1781, córk¹ Feliksa ³owczego szadkowskiego, w³aœciciela Zduñskiej Woli, Stêsic, etc. i jego pierwszej ¿ony Barbary Mas³owskiej herbu Samson, poœlubionej przed 1763r.
Akt do¿ywocia wniós³ Andrzej Mas³owski do akt grodzkich sieradzkich w 1790r. by³ w³aœcicielem dóbr Powody w latach 1783 – 90.
(Akta par. Rudniki, I.C.Sier. t.227 f.46, 235, t.231 f.20 – 21, t.233 f.220, Rel.C.Sier. t.182 f.91, t.189 f.169)
Synowie Andrzeja i Z³otnickiej:
Stefan ¿onaty z Mari¹ – Ludwik¹ z Gawron Pretwicz herbu ? , ochrzczon¹ w Taborze Wielkim dnia 22 paŸdziernika 1770r., zmar³¹ bezpotomnie, córk¹ Adama – Krzysztofa i Zofii – Wiktorii Kosseckiej herbu Rawicz
Feliks ¿onaty z N. Bielsk¹ herbu ? , równie¿ zmar³ bezpotomnie
Walerian urodzony w 1776r., zmar³y dnia 8 maja 1836r., nie mia³ dzieci w ma³¿eñstwie z El¿biet¹ Pr¹dzyñsk¹ herbu ?
Józef by³ ¿onaty z niewiadomego imienia ¯ernick¹ herbu Szeliga. Syn ich:
Konstanty by³ w³aœcicielem Wólki Powidzkiej w powiecie piotrkowskim. W tym czasie Powody przesz³y w rêce Pretwiczów.

Jan /XI pok./ syn Stanis³awa i Sulimierskiej, w³aœciciel £askarzewa, by³ ¿onaty z Wiktori¹ Kijeñsk¹ herbu Syrokomla.
(Rel.C.Sier. t.189 f.169, I.C.Sier. t.227 f.235)
Dzieci Jana i Kijeñskiej:
Wiktoria zamê¿na 1 voto za Antonim D³uskim herbu Na³êcz, 2 voto za N. Leszczyñskim
Katarzyna zamê¿na za Wincentym Szperkowskim mieszkañcem Warszawy
Leon, o którym poni¿ej
Józef

Leon /XII pok./ ¿onaty z Marcelin¹ Milewsk¹ herbu Œlepowron
Dzieci Leona i Milewskiej:
Józef urodzony przed 1840r.
Walery urodzony przed 1840r.

Józef /XII pok./ syn Jana i Kijeñskiej, w³aœciciel £askarzewa, by³ ¿onaty z Józef¹ Bieleck¹
Dzieci Józefa i Bieleckiej:
Eleonora,
Gracjan,
Edward,
Rajmund.

Andrzej /IX pok./ syn Adama i Bielskiej, komornik graniczny wieluñski w latach 1795 – 1717, komornik graniczny ostrzeszowski do 1719r., ³owczy brac³awski w latach 1720 – 1723, podstoli wieluñski w okresie 1726 – 1729, by³ w 1723r. w³aœcicielem czêœci Mierzyc, Toporowa i Przewozu (jego czêœci zwanej Gawroñszczyzn¹, wzglêdnie czêœci¹ Kiedrzyñskiego), w 1725r. by³ ponadto w³aœcicielem Skrzynna, Niemierzyna i Gromadek. W 1732r. wystêpuje jako w³aœciciel Konopniczyzny w £aszowie. Posiada³ tak¿e Rudê. W 1721r. by³ posesorem Dylewa i Wrêczycy w powiecie radomskowskim.
W 1695r. by³ ¿onaty z Katarzyn¹ Chmieliñsk¹ herbu ? , córk¹ Piotra i N.N., a w latach 1702 – 1725 z Jadwig¹ z Mirowa i Myszkowic Myszkowsk¹ herbu Jastrzêbiec, wdow¹ po Stefanie Go³ygowskim w³aœcicielu Pomian i Wodzicznej, Synu Jana i El¿biety Brandt.
Jadwiga z Myszkowskich Mas³owska zmar³a przed 1741r. By³a córk¹ Miko³aja – Chryzostoma w³aœciciela D¹browy, itd. w powiecie wieluñskim i Jadwigi z Chraplewa £¹ckiej herbu Korzbok, wnuczk¹ po mieczu Wac³awa i Zofii Mierzejewskiej (Mirzowskiej), a po k¹dzieli Stefana chor¹¿ego poznañskiego i Anny z Wierzbna Rydzyñskiej. Posag jej wynosi³ 12.000 z³otych i w chwili gdy wychodzi³a powtórnie zam¹¿ by³ zapisany na dobrach pierwszego mê¿a, tj. Wodzicznie i Pomianach oraz na Trzcinicy, dobrach Marcina Trzciñskiego, ¿onatego z Aleksandr¹ Myszkowsk¹. Andrzej Mas³owski zapisa³ drugiej zonie do¿ywocie na Skrzynnie, Niemierzynie i Gromadkach. Akt ten wniesiony zosta³ w 1726r. do ksi¹g wieluñskich. W 1698r. kwitowa³a Jadwiga Myszkowska swego ojca z 2.000 z³otych z racji posagu. Drugi m¹¿ zapisa³ jej tytu³em oprawy kwotê 3.000 z³otych.
(I.C.V. t.102 f.493, t.103 f.203, t.114 f.129 – 130, t.105 f.144)
Dzieci Andrzeja:
Katarzyna – Barbara, urodzona jako jedyna z pierwszego ma³¿eñstwa, by³a w 1720r. ¿on¹ Jana Myszkowskiego herbu Jastrzêbiec, syna Miko³aja i Jadwigi z Chraplewa £¹ckiej herbu Korzbok,
Aleksandra zamê¿na za Paw³em Fundament Kraœnickim herbu Jatrzêbiec, w³aœcicielem Chorzowa i O¿egowa, chor¹¿ym ostrzeszowskim, synem Andrzeja i Teofili Ulejskiej herbu Ostoja,
Ró¿a zamê¿na w 1756r. za Stanis³awem Ordêg¹ herbu £odzia wojskim szadkowskim, w³aœcicielem S³omkowa i BliŸniowa w latach 1756 – 1772, synem Andrzeja i Konstancji £ubieñskiej herbu Pomian, zamê¿nej powtórnie w 1726r. za Kazimierzem Wstowskim herbu Bodu³a.
(I.C.Sier. t.217 f.90),
Anna zamê¿na poraz pierwszy za Franciszkiem Jaxa Bykowskim herbu Gryf czeœnikiem ostrzeszowskim, w³aœcicielem Lubojny, a powtórnie w 1745r. za Hipolitem Czarnieckim herbu £odzia, synem Szymona zmar³ego przed 1745r. i Konstancji z Konar Lubiatowskiej.
Do¿ywocie Anny Mas³owskiej i jej drugiego mê¿a zosta³o wniesione do ksi¹g wieluñskich w 1765r.
(I.C.V. t.125 f.294/295),
Karol wojski wieluñski, o nim dalej,
Jan Chryzostom podstoli ostrzeszowski.

Jan Chryzostom /X pok./ podstoli ostrzeszowski w latach 1745 – 1757, w³aœciciel Mas³owic, Rudy, Stawku i Ma³yszyna w ziemi wieluñskiej w latach 1734 – 1750, oraz RoguŸna i czêœci miasta i dóbr Widawy w sieradzkim, naby³ w 1753r. Rudniki od Kazimierza Granowskiego starosty radomskiego i od jego brata ks. Teodora Granowskiego kanonika w³oc³awskiego.
Zmar³ dnia 2 sierpnia 1759r. w Rudnikach w powiecie wieluñskim.
W 1741r. by³ ¿onaty z Mariann¹ Wstowsk¹ herbu Bodu³a, urodzon¹ oko³o 1718r., córk¹ Kazimierza sêdziego kapturowego województwa sieradzkiego w 1734r., posesora O¿arowa w 1734r. i Suliszewic, i Konstancji £ubieñskiej herbu Pomian zmar³ej po 1757r., wnuczk¹ po mieczu Miko³aja i Zofii Trzemeskiej herbu ? , a po k¹dzieli Macieja kasztelanica sieradzkiego i Teresy Radoliñskiej herbu Leszczyc.
Marianna z Wstowskich Kraœnicka kupi³a dnia 24.VIII.1774r. od Trepków za 40.000 z³otych Mielêcin. W zwi¹zku z tym, jak równie¿ z uwagi na datê jej urodzenia b³êdna jest wiadomoœæ jakoby murowany dwór barokowy w Mielêcinie z 1686r. zosta³ przez ni¹ wystawiony. Natomiast przez ni¹, lub przez jej mê¿a zbudowany zosta³ istniej¹cy dot¹d modrzewiowy dwór w Rudnikach, pochodz¹cy z po³owy XVIII wieku.
W 1783r. kupi³a od Antoniego Micha³owskiego Chorzenice i Stobnice w powiecie radomskowskim. Od Krzysztofa Nekandy Trepki naby³a w 1782r. Przybyszew i Szklarkê, które to dobra zaraz w roku nastêpnym przekaza³a swemu synowi Antoniemu Mas³owskiemu.
W dniu 20 paŸdziernika 1771r. rada wojskowa Konfederacji Barskiej w Bia³ej wyda³a uniwersa³, w „którym maj¹c wzgl¹d na dobra J.M. Pani Mas³owskiej podstoliny ostrzeszowskiej w ziemi wieluñskiej w bliskoœci fortecy Jasnogorskiey po³o¿one przez przechody wojsk do ruin doprowadzone, chcemy aby na przysz³oœæ od fura¿ów, noclegów, popasów i stanowisk wolne by³y.” – Widaæ jednak wojny przedsiêbiorczej dziedziczce niezbyt przeszkodzi³y, skoro wkrótce po zaprowadzeniu spokoju nabywa dobra jedne po drugich i wyposa¿a jednoczeœnie wychodz¹ce za m¹¿ córki.
Zmar³a w Rudnikach dnia 4 paŸdziernika 1792r., maj¹c w chwili œmierci 74 lat. Dnia 6 tego samego miesi¹ca pochowana zosta³a na miejscowym cmentarzu.
(I.C.V. t.121 f.47, t.124 f.21, f. 96 - 97, t.131 f.11, t.132 f.166, t.133 f.8 - 9, Akta Parafii Rudniki, I.C.Sier. t.217 f.7, Wiel.gr.oblata t.24 f.589, Zieliñscy J. i G. „Wiadomoœæ historyczna” t.II s.233)
Dzieci Jana – Chryzostoma i Wstowskiej:
Andrzej zmar³y 12.III.1791 w Rudnikach, bezpotomny,
Hipolit – Piotr sêdzia ziemski radomskowski – o nim dalej,
Hipolit – Joachim – Ignacy – Baltazar – Bogumi³ ochrzczony z wody 31 lipca 1754r., a w sposób uroczysty powtórnie dnia 5 maja 1755r., zmar³ jako ma³e dziecko,
Marcin Stanis³aw Kostka Wincenty ochrzczony podobnie jak rodzeñstwo w Rudnikach dnia 16 listopada 1755r. Zmar³ bezpotomnie dnia 12 marca 1771r. w Rudnikach. Pochowany zosta³ w koœciele O. Pijarów w Wieluniu dnia 16 marca 1771r.
(Akta parafii Rudniki)
Antoni urodzi³ siê w Rudnikach w 1758r., by³ w³aœcicielem Chorzenic w 1798r.
Eleonora zmar³a po 1785r., by³a w 1759r. ¿on¹ Jakuba Kempistego herbu Niesobia komornika grodzkiego wieluñskiego i podstaroœciego grodzkiego wieluñskiego, nastêpnie komornika grodzkiego piotrkowskiego, ³owczego piotrkowskiego, w³aœciciela O¿egowa i Wiêcek w powiecie wieluñskim, zmar³ego przed 1875r. ¯eni¹c siê z ni¹ Kempisty dokona³ zapisu do¿ywocia na O¿egowie, który na tej podstawie wdowa dzier¿y³a w 1785r. Drugim jej mê¿em by³ Dionizy Budziszewski w³aœciciel Brzozy i Wiktorowa w powiecie wieluñskim, czeœnik sieradzki.
(I.C.V. t.132 f.346, t.124 f.206, t.134 f.64 – 65)
Barbara w 1759r. jeszcze niezamê¿na, wysz³a dnia 21 (miesi¹c w aktach nieczytelny) 1762r. za Feliksa Z³otnickiego herbu Prawdzic podwojewodziego sieradzkiego w 1763r., ³owczego szadkowskiego, w³aœciciela Zduñskiej Woli, Stêsic, Opieszyna Grzymalnego i czêœci Kawêczyna pow. Szadek, syna Andrzeja zmar³ego przed 1758r. podczaszyca koronnego i Marianny z B¿enina Pstrokoñskiej herbu Poraj, wnuka po mieczu Miko³aja pu³kownika wojsk koronnych, czeœnika koronnego, w³aœciciela Dzierzbina, Sadowa, etc.
Barbara Mas³owska wychodz¹c za m¹¿ otrzyma³a 22.000 z³otych posagu. Zmar³a ju¿ przed 1773r.
(I.C.V. t.124 f.407, Akta parafii Rudniki)
Jadwiga – Marianna – Tekla najm³odsza z córek, urodzi³a siê w Rudnikach i tam ochrzczona zosta³a w dniu 26 wrzeœnia 1752r. Krótko po 1770r. poœlubi³a Jana Gwalberta Fundament Karaœnickiego herbu Jastrzêbiec stolnika ostrzeszowskiego, póŸniej prezesa komisji cyw-wojskowej ziemi wieluñskiej, kawalera orderu œw. Stanis³awa, prezesa S¹du Ziemi, w³aœciciela dóbr Lubczyna, Wêglowice, Cieszêcin, Komorniki, itd., syna Józefa – Dionizego wojskiego wieluñskiego, w³aœciciela £ubczyny i Jutrkowa i Józefy z Têczyna Paczyñskiej herbu Topór, zamê¿nej poprzednio za Dobrogostem z Mikorzyna Wêgierskim w³aœcicielem dóbr i miasta Kobyla Góra. By³ wnukiem po mieczu Franciszka stolnika ostrzeszowskiego, starosty sokolnickiego, w³aœciciela Kierzna i Anny Siewierskiej herbu Ogoñczyk, a po k¹dzieli Adama – Wac³awa i Heleny Rosiny von Larisch und Gross Nimsdorff.
Jadwiga z Mas³owskich Karaœnicka zmar³a w Lubczynie dnia 30 wrzeœnia 1786r. i pochowana zosta³a w podziemiach koœcio³a klasztornego o. Bernardynów w Ostrzeszowie. M¹¿ jej zmar³ w Wêglowicach dnia 1 paŸdziernika 1820r., pochowany zosta³ w kaplicy przy koœciele w Wyszanowie.
(Akta parafii Wyszanów, archiwum S. Leitgebera)

Hipolit Piotr z Alkantary Adam Jan Nepomucen /XI pok./ urodzi³ siê w Rudnikach i tam dnia 22 sierpnia 1753r. zosta³ ochrzczony.
By³ ³owczym wieluñskim w latach 1783 – 1786, nastêpnie czeœnikiem wieluñskim w okresie od 1788 – 1793, na koniec sêdzi¹ ziemskim radomskowskim. W 1783r. by³ deputatem do Trybuna³u Koronnego. By³ w³aœcicielem Mielêcina, Mas³owic i Chorzowa w ziemi wieluñskiej oraz Chorzenic w powiecie radomskowskim. Zmar³ 5 grudnia 1853r., pochowany zosta³ w Sulmierzycach.
Dnia 19 lutego 1776r. poœlubi³ w Rudnikach Faustynê M¹czyñsk¹ herbu Swinka kasztelankê sieradzk¹, zmar³¹ w 1813r., córkê Jana zmar³ego w lutym 1795r., kawalera Orderu Or³a Bia³ego, w³aœciciela Siedl¹tkowa, £yszkowic, Nerek, Zasp, Piekar, itd. i Anieli z Iwanowic KoŸmiñskiej herbu Poraj, wnuczkê po mieczu Wojciecha ³owczego sieradzkiego, w³aœciciela Piekar, etc. i Eufrozyny Jarzyna kasztelanki rawskiej, a po k¹dzieli Wojciecha i Apolinary Sokolnickiej herbu Nowina.
Po raz drugi o¿eni³ siê z Tekl¹ Joann¹ Ró¿¹ Walewsk¹ herbu Kolumna, z któr¹ zawar³ w Sieradzu dnia 7 paŸdziernika 1815r. intercyzê ma³¿eñsk¹. Nie mia³ z ni¹ dzieci.
Tekla z Walewskich Mas³owska by³a córk¹ Jana Nepomucena chor¹¿ego szadkowskiego i N. Zambrzyckiej herbu Koœciesza, wnuczk¹ po mieczu Tomasza i Anny Jordan herbu Tr¹by.
Druga ¿ona Hipolita Mas³owskiego przed 1850r. legitymowa³a siê ze szlachectwa przed Heroldi¹ Królestwa Polskiego.
(Dekrety Man. Ostrzesz. T.44 f.3, I.C.V. t.134 f.163, Akty par. Rudniki, „Spis szlachty Królestwa Polskiego” s.147)
Dzieci Hipolita i M¹czyñskiej:
Marianna – Aniela – Ludwika ochrzczona w Rudnikach dnia 12 lutego1777r.
(Akta par. Rudniki)
Marianna – Kunegunda – Franciszka ochrzczona w Rudnikach dnia 24 marca 1778r.
(Akta par. Rudniki)
Agnieszka ochrzczona w Rudnikach dnia 13 kwietnia 1775r., wysz³a za Izydora Mniewskiego herbu Ogoñczyk
Karolina ochrzczona w Rudnikach dnia 5 listopada 1780r., poœlubi³a w Rudnikach dnia 28 marca 1799r. Franciszka Ksawerego Poniñskiego herbu £odzia, syna Stanis³awa dziedzica dóbr Jaworzno w powiecie wieluñskim, wojewodzica poznañskiego i Konstancji Radoliñskiej herbu £êczyc, zamê¿nej 1voto za Janem Walewskim starost¹ wartskim, wnuka po mieczu Antoniego i Zofii Woronicz, a po k¹dzieli Andrzeja i Marianny Walewskiej herbu Kolumna.
(Akta par. Rudniki, I.C.V. t.123 f.177)
Bonawentura – Karol – Wincenty – Antoni ochrzczony zosta³ w Rudnikach dnia 9 listopada 1780r.
(Akta par. Rudniki)
Julian – Lambert – Rudolf ochrzczony zosta³ w Rudnikach 16 kwietnia 1783r. O nim poni¿ej
Marianna – Józefa ochrzczona zosta³a w Rudnikach dnia 12 stycznia 1789r.

Julian – Lambert – Rudolf /XII pok./ urodzony w 1783r. w Rudnikach, by³ podprefektem ostrzeszowskim w latach 1808 – 1810, prezesem S¹du Ziemiañskiego w Poznaniu, w³aœcicielem Rudnik, Skêczna oraz Mielêcina. Przed 1850r. legitymowa³ siê ze szlachectwa w Królestwie Polskim. Rudniki odda³ za ¿ycia swej córce Melanii. Zmar³ u niej w Rudnikach. W dniu 17 sierpnia 1818r. zahipotekowana zosta³a na dobrach i m. KoŸminku suma 100.000 z³otych, stanowi¹ca niew¹tpliwie posag jego ¿ony, jakkolwiek to on figuruje jako wierzyciel hipoteczny. W 1818r.by³ ju¿ ¿onaty z Weronik¹ Kie³czewsk¹ herbu Pomian, z któr¹ o¿eni³ siê prawdopodobnie oko³o 1806r.
Weronika Kie³czewska by³a córk¹ Józefa chor¹¿yca kaliskiego, w³aœciciela dóbr i miasta KoŸminka, Osuchowa, Z³otnik, Trzebieni i Chodubek, kawalera orderu œw. Stanis³awa w 1781r., prezesa S¹du Apelacyjnego w Poznaniu w 1807r., Trybuna³u Kaliskiego w 1812r. i Salomei Walewskiej herbu Kolumna, chor¹¿anki piotrkowskiej, wnuczk¹ po mieczu Jana chor¹¿ego kowalskiego, nast.kalisk., w³. Górnego Kie³czewa, itd. i Balbiny Turskiej stolnikówny sieradzkiej.
(Akta hipot. KoŸminka, Akta par. Rudniki, I.C.Kalis. t.222, f.50, Kobierzycki J. „Przyczynki” t.II s.89, „Spis szlachty Król. Pol.” S.147)
Dzieci Juliana i Kie³czewskiej:
Melania urodzi³a siê w 1808r., zmar³a w 1852r., by³a w³aœcicielka dóbr Rudniki.
W 1829r. wysz³a za Henryka Mi¹czyñskiego herbu Suchekomnaty sêdziego pokoju powiatu wieluñskiego, w³aœciciela Pozd¿enic w powiecie szadkowskim w 1837r., zmar³ego w 1864r., syna Ignacego senatora – kasztelana Królestwa Polskiego, nastêpnie wojewody, w³aœciciela Miedzna, itd. i Salomei Sucheckiej herbu Poraj.
Melania Mas³owska zawar³a z przysz³ym mê¿em w dniu 13 lutego 1829r. intercyzê przedœlubn¹. Odst¹pion¹ sobie z sumy hipotecznej na KoŸminku przez ojca kwotê 9.000 z³otych scedowa³a aktem w hipotece z dnia 13 maja 1829r. swemu mê¿owi.
(Akta hipoteczne dóbr KoŸminek)
Tekla urodzona ok. 1819r., zmar³a w DreŸnie 19 stycznia 1879r., by³a zamê¿na za Miko³ajem Walewskim herbu Kolumna, w³aœcicielem Sadokrzyc w 1836r., urodzonym w 1814r., zmar³ym w 1869r., który w 1838r. otrzyma³ tytu³ hrabiego w cesarstwie rosyjskim. By³ synem Wincentego i Konstancji z Walewskich.
Hipolit nie ¿onaty, zmar³ jako student we Wroc³awiu w 1827r. w niewyjaœnionych okolicznoœciach. Pochowany zosta³ w Rudnikach.

Karol – Boromeusz /X pok./ podstoli wieluñski w 1758r., wojski ostrzeszowski w 1781r., nastêpnie wojski wieluñski w latach 1782 – 1787, by³ w³aœcicielem po³owy dóbr Ruda (druga po³owa nale¿a³a ju¿ wówczas do Taczanowskich). By³ ponadto w³aœcicielem Czernic w 1781r., posesorem zastawnym Rudnic, itd. Posiada³ równie¿ Osjaków w powiecie wieluñskim oraz Dêbinê.
O¿eni³ siê z Gertrud¹ Fundament Karaœnick¹ herbu Jastrzêbiec, zmar³¹ krótko przed 1781r., córk¹ Zygmunta – Sebastiana czeœnika wieluñskiego w 1720r. i Anny Cieñskiej herbu Pomian, w³aœcicieli Osjakowa i Czernic, wnuczka po mieczu Andrzeja w³aœciciela Lipnika, O¿egowa, Woli Rudlickiej, Siemikowic i Chorzowa, ³owczego wielunskiego, starosty kieczyg³owskiego, deputata do Trybuna³u Koronnego w 1699r. i Teofili – Zofii Uleskiej herbu Ostoja, a po k¹dzieli Marcina podkomorzego sieradzkiego i Jadwigi z Bu¿enina Pstrokoñskiej herbu Poraj, kasztelanki brzesko – kujawskiej.
(I.C.V. t.130 f.18, t.131 f.41,172,411 t.134 f.164, Rel.C.Viel. t.80 A f....)
Dzieci Karola i Karaœnickiej:
Kunegunda zamê¿na w latach 1759 – 1764 za Franciszkiem Ksawerym Walewkim herbu Kolumna, w³aœcicielem Woli Wi¹zowej, Broszêcina, Prz¹dzewa, itd., chor¹¿ym ostrzeszowskim w latach 1781 – 85, synem Franciszka kasztelanica rozpierskiego i Teodory z Walewskich herbu Kolumna, 2 voto Zawiszyny.
(I.C.V. t.131 f.41)
Anna w 1785r. zamê¿na za ? Swidzñskim herbu Pólkozic.
(I.C.Sier. t.230 f.227)
Zofia
Klara zakonnica w wieluñskim klasztorze sióstr franciszkanek (w zakonie siostra Domicela)
Aleksy – o nim poni¿ej.
Józef Kalasanty, o nim dalej
Katarzyna wysz³a za m¹¿ za Pileckiego w 1788r.
Andrzej
Zuzanna ¿ona Gadowskiego w 1788r.

Aleksy /XI pok./ w³aœciciel Czernic i Dzierz¹zna w latach 1784 – 1790, by³ w 1786r. ¿onaty z Bogumi³¹ Nieniewsk¹ herbu Na³êcz, córk¹ Wojciecha skarbnika dobrzyñskiego, w³aœciciela Strachanowa i Magdaleny Wolskiej, wnuczka po mieczu Jakuba i Anny Bartochowskiej herbu Rola.
(I.C.Sier. t.230. f.227, t.232 f.2, t.233 f.273, f.535)
Dzieci Aleksego i Nieniewskiej:
Józef urodzony w 1786r., w³aœciciel Stroñska w powiecie sieradzkim
Nepomucena zamê¿na za Jakubem Psarskim herbu Jastrzêbiec, w³aœcicielem Popowa, synem Fryderyka – Jakuba i Ksawery Bardzyñskiej, wnukiem po mieczu Franciszka – Ksawerego stolnika wieluñskiego i Teresy Silnickiej.

Józef Kalasanty /XI pok./ starszy syn Karola, by³ w 1773r. w³aœcicielem Osjakowa, Nowej Wsi i Dêbiny. By³ po 1786r. ³owczym ostrzeszowskim. Zmar³ ok. 1793r.
W 1777r. by³ ju¿ ¿onaty z Agnieszk¹ Trzciñsk¹ herbu Oksza, córk¹ Piotra miecznika gostyñskiego, w³aœciciela Trzcinicy w 1746r. i Urszuli Brzostkiewicz, wnuczk¹ po mieczu Marcina – Szymona i Aleksandry Myszkowskiej herbu Jastrzebiec, a po k¹dzieli Wojciecha superintendenta skarbowego J.K.M-ci i Anny Godaczewskiej.
Agnieszka z Trzciñskich Mas³owska prze¿y³a mê¿a.
(I.C.V. t.127 f.377, t.132 f.171, t.133 f.193, t.134 f.193, 260)
Dzieci Józefa i Trzciñskiej:
Felicjan urodzony w 1778r.
Józefa zamê¿na za Wojciechem z Niedzielska Madaliñskim herbu Larissa, któremu wnios³a Osjaków. By³ on synem Jana i N.N., wnukiem Franciszka ³owczego nurskiego, w³aœciciela czêœci Bobrownik, etc. zmar³ego w 1751r. i jego drugiej ¿ony Julianny Zaydlic
Urszula urodzona w 1779r., by³a zamê¿na za N. Starczewskim herbu Na³êcz
Jadwiga – Teresa urodzona w 1784r., by³a ¿on¹ Antoniego z Osin Wê¿yka herbu W¹¿, dziedzica dóbr Tokarzew w powiecie ostrzeszowkim.
Stanis³aw – o którym poni¿ej

Stanis³aw /XII pok./ ¿onaty z Ludwik¹ Regulsk¹ herbu Rawicz, mia³ z ni¹ córkê:
Julianna zamê¿na za N. Szkaradkiewicza

Uwaga:
Poza aktami grodzkimi, podstawê do opracowania niniejszej genealogii stanowi³y drzewa genealogiczne z XVII w. (w posiadaniu autora niniejszej genealogii), oraz notatki archiwariusza Pstrokoñskiego („Teki Pstrokoñskiego” w Archiwum Wojewódzkim w Poznaniu).



Puszczykówko, dnia 12 wrzeœnia 1963r.
/S³awomir Leitgeber/




EPILOG




W powy¿szej pracy przedstawiono dzieje rodu Samsonów Wattów od XI wieku do pocz¹tków wieku XIXw. Ostatni przedstawiciele rodu Mas³owskich w monografii S³awomira Leitgebera zahaczaj¹ o pamiêæ rodzinn¹ Józefa Kalasantego Mas³owskiego. Je¿eli Bóg pozwoli to chcia³bym w przysz³oœci napisaæ i wydaæ jeszcze jedn¹ monografiê, w której by³y by: praca Stanis³awa Kozierowskiego i S³awomira Leitgebera. Do tego materia³y wspomnieniowe moich kuzynów doc. dr Kazimierza Wojciechowskiego wnuka Marianny Mas³owskiej i Micha³a Ko³askiego z Chwa³kowa Koœcielnego, ponadto wspomnienia prof. dr Eugeniusza Piotra W¹siewicza syna Ireny Mas³owskiej i Ludwika W¹siewicza. Na koñcu moje ustalenia z ostatnich 50 lat badañ. Praca ta obejmowa³aby dzieje rodzinne na przestrzeni 1000 lat. A ponadto chcia³bym do³¹czyæ do tej pracy drzewo genealogiczne od 1300r. do dzisiaj – 23 pokolenia rodziny wraz z wszystkimi pokrewieñstwami. To s¹ zamierzenia na przysz³oœæ, a co ona przyniesie nigdy nie wiadomo.




20.03.2006 Ob³aczkowo / Wrzeœnia/
Andrzej Ludwik Mas³owski
Syn Henryka,Wnuk Ludwika/

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

fot. Drzewo genealogiczne rodziny Mas³owskich wg. monografii S³awomira Leitgebera od 1337 do 1800 r.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Mas³owscy h. Samson - drzewo genealogiczne rodziny

kliknij powy¿szy link i odszukaj siebie!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Herb Samson – w polu b³êkitnym Samson biblijny barwy naturalnej, rozdzieraj¹cy paszczê lwu. W klejnocie nad he³mem w koronie trzy pióra strusie - z³ote miêdzy dwoma b³êkitnymi. Herb ten wystêpuje w Ÿród³ach od drugiej po³owy XIII stulecia – znana jest pieczêæ ksiêcia pomorskiego Mestwina z roku 1269. God³o najczêœciej spotykane wœród rodzin zamieszkuj¹cych Pomorze i Wielkopolskê. Samsonem pieczêtowa³y siê nastêpuj¹ce familie: Barczewski, Barszczewski, Bielicki, Bolêcki (lub Blêcki), Blêdzki, Bobowicki, Bodzanowski, Borkowski, Bulewski, Bulowski, Bylewski, Bylêcki, Ciesielski, Chalecki, Chobieñski, Chwalkowski, Dawlaszewicz, Dawleszewicz, Debrzeñski, Drachowski, Exner, Gaszyñski, Giedeyt, G³upoñski, Gorzycki, Goœcichowski, Grodzicki, Groszkiewicz, Hejmowski, Heymowski, Jab³oñski, Jaromirski, Karczewski, Kobacki, Kokalewski, Konopka, Kormaniecki, Kosicki, Kosiñski, Koszycki, Kubacki, Kulski, Kurczewski, Liñski, £ajewski, £ojecki, £ojewski, £uczyñski, £upkowski, Makarewicz, Masilewicz, Mas³owski, Maskowski, Masonowicz, Niemierzycki, Olewiñski, Otuski, Pakos³awski, Piotrkowski, Proski, Rokalewski, Rosicki, Rosiñski, Rosnowski, Rych³owski, Rzeszotarzewski, Rychwalski, Samsonowicz, Skrzyd³ewski, Sprowski, Toczy³owski, Watta, Wojciechowski, Wygro¿ewski, Zakrzewski, Zawadzki. (opracowano na podstawie Kochanowski J. „Rycerskie herby Polaków”, cz. II, Warszawa 1991)






Powrót do treœci | Wróæ do menu g³ównego